Lékaři specialisté budou jen pro bohaté tvrdí Rath

26. 7. 2010 – 20:29 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lékaři specialisté budou jen pro bohaté tvrdí Rath
Vláda chce jen z kapes lidí vytahovat peníze, tvrdí Rath, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Platbou 200 korun za návštěvu specialisty bez doporučení praktika chce nová koaliční vláda vytáhnout z lidí co nejvíce peněz a kastovat je na chudé a bohaté, tvrdí David Rath (ČSSD) stínový ministr zdravotnictví.

"Pokud chce takto nový ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zabránit zneužívání péče specialistů, tak si troufám tvrdit, že tímto svým návrhem chce opravdu jen tahat z lidí peníze. Z vlastní praxe vím, že většina lidí má představu, z jaké oblasti jejich zdravotní problém je," uvedl Rath.

Chození k praktickému lékaři považuje Rath za zbytečnou ztrátu času. Dvousetkorunový poplatek může navíc podle něj znamenat vážné ohrožení pacientů, protože jednoznačně prodlouží dobu stanovení diagnózy a zahájení samotné léčby.

 

Psali jsme: Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun

 

"Chápu, že pro ministra zdravotnictví Hegera, ale stejně tak i pro ostatní členy vládní koalice, jsou dvě stovky pouhými drobnými, nicméně vláda a pan ministr by si měli uvědomit, že pro spoustu lidí v této zemi je 200 korun docela velká částka. Například u mnohých důchodců tato částka znamená jídlo na celý týden," uvedl Rath.

 

<%Anketa177%>

 

Dodal, že takto vysoký poplatek způsobí, že specialisté budou dostupní jen pro bohatší vrstvy a všichni ostatní budou muset vystát frontu u praktického lékaře, aby jim dal doporučení ke specialistovi.

"Opakuji, že ČSSD dlouhodobě odmítá veškeré poplatky ve zdravotnictví, protože je považujeme za asociální, nesmyslné a navíc neplnící svou regulační funkci. Stejně neúčinný by byl i tento dvousetkorunový poplatek za návštěvu specialisty," uzavřel Rath.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhuje zvýšení zdravotnického poplatku při návštěvě specialisty, pokud ho pacient navštíví bez objednání praktickým lékařem. Poplatek by měl dosáhnout částky 200 korun.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun

- Zdravotnické poplatky by měly být do výše 2 pct z příjmů pacienta. Další daň?

- Poplatky u praktických lékařů chtějí občanská sdružení zrušit

- Poplatek za položku na receptu nahradí poplatek za recept. Co nás čeká?

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články