Letošní kalamity způsobily klientům České pojišťovny škody za 2 mld korun

5. 10. 2010 – 16:51 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Letošní kalamity způsobily klientům České pojišťovny škody za 2 mld korun
Letošní kalamity způsobily klientům České pojišťovny škody za 2 mld korun, zdroj: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Letošní opakované řádění živlů dosud způsobilo klientům České pojišťovny (ČP) na 50 tisíc škod za více než 2,1 miliardy korun. Mluvčí ČP Dagmar Koutská v úterý řekla, že letošní rok tak v počtu škod dohání kalamitní rok 2002.

"Rok 2010 přinesl klientům České pojišťovny jedno z nejvyšších množství kalamitních škod v historii. Pokud se letošní přírodní pohromy sečtou dohromady, téměř dosahují počtu pojistných událostí ze záplav roku 2002 – tehdy to bylo 53 tisíc, aktuálně za rok 2010 se počet škod už šplhá k hranici 50 tisíc. Očekáváme přitom, že letošní pojistné plnění za čtyři kalamity překročí 2,1 miliardy korun," uvedla Koutská a dodala, že zajímavostí je, že většina letošních živlů udeřila stejně jako v předchozích letech ve dnech volna.

 

Polovinu letošních škod přitom tvoří riziko tíhy nebo sesuvu sněhu či námrazy a o zbývající polovinu se zhruba stejným dílem dělí krupobití, povodeň a záplava, které jsou doplněné v malém množství přidruženými riziky, jako je vichřice nebo pády stromů a jiných předmětů.

 

"Také loňský rok byl ve znamení podobných regionálních kalamit, zejména letních záplav a povodní na Moravě a jihu Čech a také dvěma zemědělskými kalamitami způsobenými silným krupobitím a vichřicí. Celkem jsme v roce 2009 za tyto živelní události registrovali téměř 30 tisíc škod za 1,9 miliardy korun. Z tohoto úhlu pohledu je letošní rok, který ještě ani neskončil, mnohem horší jak co do počtu pojistných událostí, tak i výše pojistného plnění," poznamenala Koutská.

 

Po zatím poslední kalamitě, Svatováclavských povodních, nahlásili klienti ČP zatím necelé čtyři stovky škod. Pojišťovna přitom počítá, že celkem jich bude maximálně tisícovka se škodou zhruba 25 milionů korun.

 

Meteorologické kalamity roku 2010

Kalamita Kdy Kde Počet nahlášených pojistných událostí
Tíha sněhu leden až březen ČR 24 400
Povodně květen Morava 6 350
Povodně srpen severní Čechy 6 300
Krupobití srpen Praha a okolí 11 300

V přehledu chybí údaje za zatím poslední Svatováclavské povodně, ČP totiž ještě neuzavřela sčítání škod

 

-Filip Sušanka, MediaFax

 

Více o České pojišťovně, a. s.:

- Česká pojišťovna, a. s.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články