Levné povinné ručení se brzy stane minulostí

26. 9. 2012 – 8:08 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Levné povinné ručení se brzy stane minulostí
Přes výše uvedené rostoucí trendy škodní inflace i celkového úhrnu škod je vývoj pojistného přesně opačný. Průměrná sazba na jedno pojištěné vozidlo poklesla ze 3891 Kč v roce 2006 na 2950 Kč v letošním roce. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Povinné ručení za poslední roky výrazně zlevnilo. Může za to konkurenční boj pojišťoven, ale také produkty hromadného a tím i levného pojištění. Pojišťovny podle svého vyjádření vybírají méně, než vydají a chtějí s tím tedy skončit.

Celkové náklady na odškodnění dopravních nehod z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, vzniklé v roce 2011, převýšily pojistné o 1 %. Průměrná sazba na pojištěné vozidlo se snížila o 26%. Policie ČR přitom řešila o 11 % více nehod, průměrné náklady u škod na zdraví narostly o 11 % a průměrná částka na vypořádání majetkových škod se zvýšila o 3 %.

„Výše pojistného je pod hranicí souvisejících nákladů, což může z dlouhodobého hlediska v případě, že nedojde k navýšení ceny, způsobit některým pojistitelům problémy,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP).

K negativní bilanci v povinném ručení přispívá kromě snižování cen také meziroční nárůst závažných dopravních nehod se zraněním a úmrtím (+3 %), které výrazně ovlivňují celkový škodní úhrn. Od roku 2000 se téměř zdvojnásobil, přičemž výrazně stoupl podíl škod na zdraví – z 20 % celkového závazku škod roku 2000 až na 40 % u škod z roku 2011. Průměrná výše závazku jedné škody na zdraví pro rok 2011 již přesahuje částku 450 tisíc korun.

Nároky na majetkové škody narostly o 3 %. Aktuální hodnota průměrné škody je 31 tisíc Kč. „Srovnání minulého vývoje indexu spotřebitelských cen a inflace škod na majetku představuje nárůst průměrné majetkové škody výrazně nad úrovní inflace. Za období 2002 až 2011 narostla cenová hladina měřená indexem spotřebitelských cen o 23 %, navýšení průměrné škody na majetku vychází na 31 % a celkový nárůst cenové hladiny tak překračuje,“ komentuje vývoj Petr Jedlička, odpovědný pojistný matematik ČKP a doplňuje: „Ještě výraznější rozevírání nůžek nastává u škod na zdraví, které se ve stejném období navýšily o 168 %.“

Cena auto pojištění klesá

Přes výše uvedené rostoucí trendy škodní inflace i celkového úhrnu škod je vývoj pojistného přesně opačný. Průměrná sazba na jedno pojištěné vozidlo poklesla ze 3891 Kč v roce 2006 na 2950 Kč v letošním roce.

„Do budoucna nelze očekávat změnu rostoucího trendu navyšování průměrné škody, která by umožnila stabilizaci aktuálních cen povinného ručení. Naopak je třeba brát v potaz, že celková hladina odškodného bude i nadále narůstat výrazně nad úrovní inflace spotřebitelských cen i růstu mezd. Navíc výše odškodného vzroste také změnou odškodňování škod na zdraví vyplývající z nového občanského zákoníku,“ uzavírá výkonný ředitel ČKP Jakub Hradec.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články