Levnější propouštění a více zkrácených úvazků má vyléčit trh práce

22. 11. 2010 – 21:15 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Levnější propouštění a více zkrácených úvazků má vyléčit trh práce
Náklady na propouštění zaměstnanců jsou prý v České republice v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie neúměrně vysoké, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podpora zkrácení pracovních úvazků a snížení nákladů na propouštění zaměstnanců mohou pomoci zlepšit podnikatelské prostředí v Česku a přispět ke snížení nezaměstnanosti.

Navrhuje to analýza českého trhu práce, kterou v pondělí představila Česká bankovní asociace (ČBA).

Studie, jejímiž autory jsou docent Bankovního institutu vysoká škola Vladislav Flek, hlavní analytik Patria Finance David Marek, ředitel Deloitte Czech Republic Luděk Niedermayer a hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, uvádí, že využívání zkrácených pracovních úvazků je v České republice na nízké a neuspokojivé úrovni.

 

TIP: Práce je o něco víc, počet nezaměstnaných klesl pod půl milionu

 

"Chybí aktivní podpora ze strany státu a jeho politika je v této oblasti neujasněná. Opatření vedoucí k rozšíření kratších úvazků by zajistila pro mnoho lidí udržení kvalifikace, se všemi jednoznačně pozitivními důsledky pro pracovní trh, ekonomický růst a i pro veřejné finance," stojí v analýze.

 

Náklady na propouštění jsou prý vysoké

 

Analýza kritizuje i náklady na propouštění zaměstnanců, které jsou prý v České republice v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie neúměrně vysoké. "Odrazují zaměstnavatele i v čase ekonomického růstu od přijímání nových pracovníků, což je podstatné zejména nyní, když ekonomika pozvolna míří z recese. Problémy spojené s vysokými náklady na ukončení zaměstnaneckého poměru nedokážou plně kompenzovat ani flexibilnější úvazky na dobu určitou, případně další méně standardní formy zaměstnání," uvádí autoři analýzy.

 

TIP:  Odstupné při výpovědi bude podle počtu odpracovaných let

 

Pracovní doba

 

Studie také navrhuje rozšířit konta pracovní doby, což prý prospěje hlavně firmám vysoce závislým na proměnlivé poptávce po svých produktech. Ekonomové upozorňují i na rozdílné působení regulace na různé subjekty. "Ukazuje se, že řada politik, které chrání zaměstnance nebo nastavují vztah zaměstnavatelů a státu, působí rozdílně na různé typy podniků. Obecně se zdá, že řada opatření je výrazně více restriktivní pro menší a začínající firmy," uvádí studie.

Autoři analýzy zpochybňují i dopady stávající podoby aktivní politiky zaměstnanosti, podle nich nemá požadovanou úroveň a u některých programů je její dopad zanedbatelný. Dlouhodobou a strukturální nezaměstnanost však ani podle nich nelze bez aktivní politiky zaměstnanosti řešit. Měla by se však změnit a hlavně systematicky vyhodnocovat její skutečné účinky.

Kritice se nevyhnul ani poměr přímého nákladu na práci a čistého příjmu, který je podle analýzy z hlediska daňových a dalších odvodů u zaměstnanců značně nevýhodný. "Přispívá k tomu i nepřehledný koncept takzvané superhrubé mzdy. Vysoký podíl odvodů u zaměstnanců a bariéry při propouštění vedou k nárůstu jiných forem práce na úkor zaměstnaneckých kontraktů," soudí autoři studie.

Vláda by měla v této souvislosti zpřesnit režim nastavení odvodů a daní pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). "V současném systému paušálních výdajů dosahují OSVČ v některých případech v porovnání se zaměstnanci značného daňového a odvodového zvýhodnění. Je potřeba najít nový daňový a odvodový režim, který obě skupiny sblíží při zachování určitého zvýhodnění pro OSVČ," navrhuje studie.

Analýza se věnuje šesti hlavním oblastem, prostřednictvím kterých sleduje některé aspekty stavu a vývoje českého trhu práce. Analýza zahrnuje makroekonomický pohled, rozbor strukturální a cyklické složky nezaměstnanosti a mezinárodní srovnání (včetně reakce trhu práce na pokles ekonomiky).

"Cílem bylo mimo jiné formulovat opatření, která adresně řeší identifikovaná slabá místa. Tato opatření by měla splnit podmínku vhodné rovnováhy mezi vynaloženými náklady a přínosy. Zároveň představují realistickou volbu pro naši politickou reprezentaci," tvrdí jeden z autorů studie Luděk Niedermayer.

Podle prezidenta ČBA Jiřího Kunerta chce bankovní sektor podobnými odbornými expertízami pomoci řešit ekonomické problémy České republiky. Autoři však upozorňují, že navrhovaná opatření okamžitě dramaticky nezvrátí situaci na českém trhu práce. "Určitě ale mohou minimálně zamezit dalšímu růstu především strukturální nezaměstnanosti," poznamenávají ekonomové.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kam dál?

- Lidem se už nelíbí pevná pracovní doba, jak jste na tom vy?

- Výpovědní lhůta se krátit nebude

- I zaměstnavatel musí při výpovědi dodržovat pravidla – zaměstnanci by neměli podcenit svá práva

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,780 24,900
USD 23,120 23,300
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články