Lichváři už se nespokojí jen s vysokými úroky, jdou po majetku dlužníka

29. 10. 2012 – 10:00 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lichváři už se nespokojí jen s vysokými úroky, jdou po majetku dlužníka
Pomyslnou hitparádu lichvářských fíglů vedou bianko směnky před půjčkami do pěti tisíc. Bronzovou příčku obsadil přehnaný požadavek na zajištění následovaný manipulací s jistinou a úrokem a na pátém místě je poplatek předem za posouzení žádosti. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vysoký úrok je pro lichváře jen prostředek, jak uvést dlužníka do platební neschopnosti a dostat se k jeho majetku. Finanční predátoři prakticky ani nechtějí své peníze zpátky, vydělávají na podvodech při sjednávání půjček a následném vymáhání dluhů, informovala v pondělíjedna z firem poskytující nebankovní půjčky.

"Z analýzy trhu nebankovních účtů vyplývá, že nebezpečným trendem letošního roku jsou podvody s bianco směnkami a obcházení zákona o spotřebitelském úvěru," upřesnil oblíbené praktiky lichvářů ředitel společnosti Juraj Orgoň.

Průzkum rovněž ukázal, že až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček je podvodných. Lichvářům přitom hraje do karet finanční negramotnost českých spotřebitelů. Naopak podvodníci s půjčkami se v zákonech vyznají výborně, díky čemuž mohou využít neinformovanosti a také naivity spotřebitelů.

Lichváři buď přímo obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru tím, že nepůjčují částky nad pět tisíc korun, nebo požadují neadekvátní zajištění nízkých půjček bianco směnkou či nemovitostí. "Pak stačí, když jim dluh, ovšem už několikanásobně navýšený o vysoké sankce, zaplatí jen pětina dlužníků a vydělají velké peníze. Proto většina predátorských firem prosperuje i přes vysoký podíl nesplacených úvěrů, který dosahuje 70 procent," upřesnil Orgoň.

Pomyslnou hitparádu lichvářských fíglů vedou bianko směnky před půjčkami do pěti tisíc. Bronzovou příčku obsadil přehnaný požadavek na zajištění následovaný manipulací s jistinou a úrokem a na pátém místě je poplatek předem za posouzení žádosti.

Jednoduchým vodítkem, jak snadno rozlišit lichváře od seriozního poskytovatele krátkodobých nebankovních úvěrů je podle Orgoně hlavně výše půjček. "Spotřebitelé by měli být obezřetní, pokud věřitel půjčuje maximálně do výše 5000 korun, půjčuje všem – tedy i lidem nezaměstnaným, lidem bez příjmů či s nedostatečnými příjmy – nebo nemá propracované webové stránky, může se s vysokou pravděpodobností jednat o podvodníka," zakončil.

"Půjčky nebankovních společností jsou samy o sobě obvykle méně výhodné, než půjčka od vaší banky, která zná vaše poměry. Půjčovat si přes různé inzeráty je navíc často riskantní"  říká ke zprávě odborník na finanční poradenství Martin Slapnička, a dodává "Život na dluh je bohužel dnes na vzestupu. Lidé, kteří mají příjem a možnost odkládat byť minimální část peněz stranou, by tak měli myslet na budoucí potřeby a ne peníze takzvaně projíst. V dnešní době je mnoho produktů, které umožňují seriozní spoření i po relativně malých částkách a často i s možnostmi zhodnocování peněz pokud nepotřebuje klient vysokou likviditu".

Jan Soukup | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,180 25,300
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články