Lidé častěji nemají na nájem, může pomoci pojištění nájmu

10. 2. 2012 – 9:16 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé častěji nemají na nájem, může pomoci pojištění nájmu
Takové pojištění umožňuje pronajímatelům bytových prostor, kteří utrpí finanční ztráty kvůli neplatícím nájemcům, přenést toto riziko na pojišťovatele, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pronajímatelé bytů si začínají častěji stěžovat na neplatiče nájemného. Důvodem jsou finančně náročné Vánoce, zvýšení sazby DPH, ale i zvyšující se nezaměstnanost a zpomalení ekonomiky.

Podstatně zhoršená platební morálka nájemců v období těchto Vánoc a počátku nového roku, (začátek listopadu až začátek února) je  způsobeno  něčím, co bych nazval ‚perfektní ekonomickou bouří’, alespoň z pohledu pronajímatelů,” poukazuje Pavel Kučera z pojišťovací společnosti Guarenty Group, která jako první (a zatím jediná) uvedla unikátní pojištění nájmu na český realitní a pojišťovací trh. Dodává:  „Náročné Vánoce, zvýšení DPH, zpomalená ekonomika způsobující tlak na výplaty a pracovní místa a nevyplacení tradičních vánočních bonusů, bylo korunované v lednu zpožděním výplaty dávek. To vše v důsledku ochromuje platební schopnost tisíců nájemců a způsobuje dominový efekt vůči hypotečním ústavům, poskytovatelům spotřebních úvěrů a dalším.“

Mnohým také ublížila ztráta zaměstnání. V lednu stoupla míra nezaměstnanosti o 0,5 % na 9,1 %. Počet uchazečů o zaměstnání se podle MPSV zvýšil o 5 % na 537 089, přičemž počet volných pracovních míst klesl o 3,7 % na 34 471.

Nezaměstnanost se v lednu tradičně zvyšuje o několik desetin procentního bodu kvůli sezónnosti. V lednu letošního roku však nezaměstnanost narostla více, než co by bylo možné vysvětlit sezónními faktory. Důvodem může být jednak příznivější prosinec pro stavebnictví, kdy se stavělo díky počasí a vyšší DPH o něco více, což mohlo odložit propouštění či neprodlužování pracovních smluv,“ říká Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Nájemné se dá pojistit

Pronajímatel bytu se může proti neplacení nájmu pojistit. Takové pojištění umožňuje pronajímatelům bytových prostor, kteří utrpí finanční ztráty kvůli neplatícím nájemcům, přenést toto riziko na pojišťovatele.

Ten, kdo byt pronajímá, si může nárokovat až šest měsíců nezaplaceného nájemného v průběhu 12 měsíců. Tím se podstatně omezuje období, ve kterém je pronajímatel vystaven riziku, že přijde o příjem kvůli neplatičům nájemného.

Při řešení tzv. předběžných pojistných událostí to vyžaduje ještě intenzivnější spolupráci s pronajímateli v zajišťování inkasa zpožděných nájmů od nájemců a samozřejmě i více pojistných událostí, kde dojde až k vyplacení dlužného nájmu pronajímateli a – bohužel pro nájemce – následná regrese s penále a s exekucemi,“ dodává Pavel Kučera.

Částka za pojištění je stanovena na pět procent z čistého ročního nájmu, kromě poplatků za energetiku, vodné a stočné.

Pojistné krytí pak může být poskytnuto na jakoukoliv residenční nemovitost v České republice a je spjato s nemovitostí, nikoliv s nájemní smlouvou. Za jedno pojistné tedy získá pronajímatel krytí vícero nájemců, a to najednou či postupně při změně nájemce, pouze musí nahlásit údaje nových nájemců.

- Monika Hrušová | Více tipů k bydlení na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články