Lidé chtějí půjčit státu 21,2 miliardy korun pomocí státních dluhopisů

10. 10. 2011 – 21:06 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé chtějí půjčit státu 21,2 miliardy korun pomocí státních dluhopisů
Ministerstvo pro pilotní emisi domluvilo tři distributory - Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí eviduje objednávky spořících státních dluhopisů za celkem 21,2 miliardy korun, což je více než dvojnásobek původního plánu.

Ještě v pátek ve 14 hodin přitom ministerstvo evidovalo objednávky za celkem 20,2 miliardy korun, z čehož uhrazeno bylo 11,7 miliardy korun. Zájemci o dluhopisy mají na jejich zaplacení pět dnů od objednání.

Finální a podrobnější statistiky uhrazených objednávek ministerstvo zveřejní 18. října.

Zájemci si mohli dluhopisy původně objednávat od 3. října až do 1. listopadu. Tento termín však ministerstvo financí kvůli obrovskému zájmu investorů zkrátilo, objednávky totiž už během prvních dvou dnů překročily celý objem pilotní emise - tedy deset miliard korun.

Dluhopisy budou emitovány 11. listopadu, ke stejnému datu budou připsány na účet těch, kteří si je nakoupili.

TIP: Stát si u duhopisů pomáhá daňovými triky

V pilotní emisi byly k dispozici tři typy dluhopisů - jednoletý diskontní, pětiletý kupónový a pětiletý reinvestiční. U jednoletého je úrokový výnos dvě procenta, u pětiletých pak majitelé po pěti letech získají zpátky jistinu a šestiprocentní úrokový výnos.

Nominální hodnota jednoho dluhopisu je jedna koruna, minimální objem jedné objednávky je tisíc kusů. Maximální počet dluhopisů pro jednoho kupce nebyl omezen.

Ministerstvo pro pilotní emisi domluvilo tři distributory - Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku. Zájemci o státní dluhopisy si je mohli objednávat od 3. října na některých pobočkách těchto bank.

Největší podíl (58 procent) na počtu objednávek státních dluhopisů má Česká spořitelna, ke čtvrtku evidovala 11 661 prodaných dluhopisů. Na druhém místě v počtu přijatých objednávek stojí ČSOB s 5686 kusy (28 procent). Na posledním místě s nejmenším počtem objednávek figuruje Komerční banka (2730 kusů, 14 procent). V objemu objednávek v korunách patří prvenství ČSOB (57 procent) následované Českou spořitelnou (30 procent) a Komerční bankou (13 procent).

"Mnoho let jsem usiloval o to, aby se na financování českého státního dluhu mohli kromě velkých finančních skupin podílet také občané. Chceme českým domácnostem nabídnout mimořádnou investiční a spořící příležitost, jaké se dostává velkým bankám," prohlásil při představení dluhopisů ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09).

V příštím roce ministerstvo financí plánuje vydání emisí v hodnotě 40 miliard korun, tedy o 30 miliard více, než bylo doposud. Rozšířit by se měla i distribuční síť.

-Filip Sušanka | MED

Psali jsme: Banky: O spořící státní dluhopisy pro domácnosti bude velký zájem

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články