Lidé nechtějí řešit letošní Vánoce pomocí půjček

4. 12. 2009 – 7:45 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé nechtějí řešit letošní Vánoce pomocí půjček
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ve srovnání s minulým rokem téměř třetina z nás rozhodnuta utratit za vanoční dárky méně než loni. Největší část populace se ale současně nechce oproti loňskému roku omezovat. Celých 70 % dotázaných utratí za vánoční dárky minimálně stejnou částku jako v roce 2008. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura SC&C.


Poněkud větší opatrnost je patrná u žen. Odhodlání utratit méně za dárky je přitom silnější s rostoucím věkem nebo s klesajícím měsíčním příjmem. Rozhodnutí šetřit na dárcích je dle výpovědí respondentů výrazně ovlivněno ekonomickou krizí.

Čtěte také:

- Půjčky a úvěry z inzerátů vás většinou připraví o peníze
- Novomanželská půjčka. Splňujete nároky na poskytnutí?
- Vánoční nákupy na internetu - na co si dát pozor?
- Za Vánoční dárky letos utratíme v průměru 6276 korun
- Vánoční dárky kupujeme dětem a rodičům, na sourozence a prarodiče zapomínáme


„Odhodlání uskromnit se při nakupování dárků potvrzuje také naše zjištění, že téměř nikdo nechce řešit letošní Vánoce pomocí půjček. V našem průzkumu vyjádřilo celých 95 % dotázaných kategorický nesouhlas s možností využití půjčky ve vánočním čase. Zda-li se tato čísla ukáží jako pravdivá, potvrdí však až aktuální údaje o využívání finančních produktů v období Vánoc, které budou známy začátkem příštího roku“, říká Irena Bártová, ředitelka SC&C.

A jaké dárky Češi nejčastěji svým blízkým kupují? Mezi nejoblíbenější patří různé maličkosti a kosmetika, přičemž zde nejsou výrazné rozdíly, zda-li se jedná o muže či ženy, kteří těmito dárky obdárovávají. Všeobecně však muži výrazně častěji kupují elektroniku a ženy mají zase zálibu v knihách. Ženy se také častěji než muži uchylují k obdarovávání pomocí finanční hotovosti nebo oblečení a muži více využívají možnost dát praktický dárek do domácnosti. Co se týče průměrných investic do dárku pro jednu osobu, utratí muži za jeden vánoční dárek o 300 Kč více než ženy – průměrný dárek od muže pro jednu osobu má hodnotu 1.150 Kč zatímco žena za jeden dárek vydá průměrně 860 Kč.

Co se týče typu dárku, liší se od sebe také jednotlivé generace – lidé ve vyšším věku dávají svým blízkým výrazně častěji finanční hotovost (více než každý čtvrtý případ) a naopak nekupují elektroniku. Dárky, na kterých se shodnou všechny generace jsou knihy, kosmetika, hračky pro děti a různé maličkosti. 

Průměrná hodnota jednotlivých typů dárku se také velmi liší – nejdražší jsou dovolené nebo lázeňské pobyty, do kterých Češi průměrně investují okolo 10.000 Kč a hned za nimi následuje elektronika nebo potřeby pro volný čas. Za elektroniku vydáme v průměru necelých 5.000 Kč a do dárků pro volný čas jako jsou kola, brusle atd. investujeme okolo 4.500 Kč. Věci do domácnosti a šperky se kupují zhruba v hodnotě 3.500 Kč a za dárkové poukazy nejčastěji utratíme necelých 3.000 Kč.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,190 22,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články