Lidé očekávají pokles příjmů. Jaký budete mít plat?

29. 12. 2011 – 14:28 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé očekávají pokles příjmů. Jaký budete mít plat?
Ve 21 z 30 zemí, kde průzkum probíhal, počítají zaměstnanci v roce 2012 s většími příjmy, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Češi v příštím roce očekávají nižší příjmy a celkové zhoršení finanční situace ve firmách, kde pracují. Vyplývá to z průzkumu jedné z personálně poradenských společností. Jakou změnu platu očekáváte vy?

Více jak polovina Čechů (57 %) je přesvědčena, že jejich plat neodpovídá jejich výkonům. Jen pětina ale s koncem roku počítá s jeho zvýšením. 69 procent má naopak za to, že se letos nedočká žádného vylepšení ani z hlediska firemních benefitů.

„Nabízené platové podmínky jsou na stejnou pozici často nižší než dříve, některé firmy začaly také omezovat zaměstnanecké benefity. Změny se většinou dotýkají jazykových kurzů nebo poukázek na kulturu a sport. Naopak teď zaměstnancům více umožňují využívat flexibilní pracovní dobu,“ sdělila Jana Lauková, konzultanta poradenské společnosti.

Rok 2011 hodnotí jako finančně náročný pro svou firmu 55 procent dotazovaných. V nadcházejících měsících zlepšení neočekávají. Naopak 60 procent respondentů přiznalo na příští rok pesimistické vyhlídky.

Podle průzkumu by se někteří dotázaní byli ochotni přestěhovat do zahraničí, pokud by tam dostali vyšší plat. Kladně na tuto možnost reagovalo 39 procent respondentů.

Jinde se očekává spíše růst platů

Ve 21 z 30 zemí, kde průzkum probíhal, počítají zaměstnanci v roce 2012 s většími příjmy. Česká republika patří mezi výjimky. „Na rozdíl od většiny ostatních zemí se obáváme, že teď budeme muset hospodařit s nižšími částkami, než tomu bylo v roce 2011. Podobně jako u nás vidí svou situaci také lidé v Řecku, Francii, Maďarsku nebo třeba v Japonsku,“ stojí ve výsledku průzkumu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články