Lidé penzijní reformě spíše nerozumí

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

S možností vyvádět si část peněz na důchody do soukromých penzijních fondů souhlasí jen 12 procent lidí, třetina je proti němu. Vyplývá to aspoň z dat Střediska empirických výzkumů (STEM), podle kterých většina lidí nad uzákoněnou novinkou váhá nebo jí nerozumí.

Fondový důchodový pilíř třetina lidí odmítá, další mu nerozumí, Foto: SXC

Fondový důchodový pilíř třetina lidí odmítá, další mu nerozumí, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Jako zcela nesrozumitelné hodnotí změny obsažené v důchodové reformě pětina lidí. Dalších 33 procent nad vyváděním prostředků ze státního průběžného systému do soukromých fondů váhá. Úpravě rozumí, ale nesouhlasí s ní třetina oslovených. Porozumění a podporu změně vyjádřil jen zhruba každý desátý.

TIP: Důchodová reforma začala platit - Co vše se mění?

Odmítavý postoj je charakteristický pro příznivce levicové opozice. Negativně se ke změně staví dvě pětiny voličů ČSSD a 44 procent sympatizantů KSČM. Ve vládním táboře ODS a TOP 09 je odpor zhruba čtvrtinový, čísla za stranu Věci veřejné průzkum neuvádí.

Podporu fondovému pilíři vyjádřilo shodně 23 procent sympatizantů TOP 09 a ODS. Na levé části politického spektra je takový souhlas jen zhruba pětiprocentní. Voliči pravice jsou nejváhavější, svoji nerozhodnost vyslovilo 44 procent příznivců TOP 09 a dvě pětiny voličů občanských demokratů.

Lidé ale většinou nerozumějí ani stávajícím pravidlům pro výpočet penzí. Téměř tři čtvrtiny respondentů se doznaly k tomu, že způsob výpočtu jim není jasný buď vůbec, nebo aspoň zčásti. Úplné porozumění pravidlům potvrdilo jen šest procent lidí.

Změny v důchodech začnou platit od roku 2013. Lidé budou moci vyvádět z průběžného státního penzijního systému tři procentní body do soukromých fondů pod podmínkou, že si přidají další dvě procenta ze svého. Úpravu už propustil i prezident Václav Klaus. Sám ji sice nepodepsal, ale ani ji nevrátil zpátky poslancům.

-Jan Kálal | MED

Tagy: důchod změna reforma penze penzijní reforma