Lidé s náročnou profesí půjdou do penze až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé

16. 8. 2011 – 17:00 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé s náročnou profesí půjdou do penze až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé
Pracovníci, kteří mají namáhavou profesi, tak budou moci čerpat penzi ještě před dosažením standardního důchodového věku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nalezli na úterním plénu tripartity shodu nad základními principy takzvaných předdůchodů. Horníci a jiná riziková povolání budou moci do penze odcházet až o pět let dřív bez finančních ztrát, na jejich dřívější důchody budou přispívat zaměstnavatelé.

"Všechny strany tripartity konstatovaly, že pracovní skupina se shodla na základních tezích. Tyto teze odsouhlasilo dnešní plénum," uvedl po jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že další diskuse mají vyjasnit jednotlivé parametry zaváděné novinky.

Pracovníci, kteří mají namáhavou profesi, tak budou moci čerpat penzi ještě před dosažením standardního důchodového věku. Například místo v 67 letech by se tito lidé mohli dostat do důchodu v 62, na předdůchod by jim v rámci penzijního připojištění, třetího důchodového pilíře, přispíval zaměstnavatel.

TIP: Někteří lidé by mohli až o pět let dříve do důchodu bez snížení penze

"U předdůchodů proces jede, jak nám byl přislíben panem premiérem. Chtěli bychom jenom, aby změna stejnou účinnost jako další úpravy důchodů," zmínil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Odbory proto chtějí, aby předdůchody, stejně jako další novinky v penzijním systému, platily už od 1. ledna 2013.

-Jan Kálal | MED

Kam dál?

- Návod: Jak žádat o důchod?

- Pozůstalostní důchod: Vysokou státní penzí rodinu nezabezpečíte, o větší část peněz přijdete

- Stát přitvrdil a posílá některé invalidy zpět do práce

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články