Lidé se bojí o práci, strach poslední tři roky narůstá

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Obavy z nezaměstnanosti v Česku za poslední tři roky vzrůstají, v současnosti je má 64 procent ekonomicky aktivních obyvatel Česka. Uvádí to průzkum, jehož výsledky v úterý zveřejnil STEM.

Podle nejnovějšího průzkumu se až dvě třetiny lidí bojí o místo v práci, Foto: SXC

Podle nejnovějšího průzkumu se až dvě třetiny lidí bojí o místo v práci, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Na otázku, jestli se lidé sami osobně obávají nezaměstnanosti, odpověděla třetina respondentů mladších důchodového věku, že určitě ano, a dalších 31 procent zmínilo, že spíše ano. Odpovědí určitě nebo spíše ne reagovali na dotaz tři z deseti oslovených.

STEM uvedl, že při pohledu na dlouhodobý vývoj se současnost řadí mezi období výrazných obav z nezaměstnanosti, v minulosti to bylo podobné v letech 1999 až 2000, a také kolem roku 2004. "Vzestup obav z nezaměstnanosti šel vždy ruku v roce se zjišťovanou statistickou mírou nezaměstnanosti, která byla ve všech těchto obdobích kolem devíti až 10 procent," konstatovali autoři průzkumu.

Obavy mají podle agentury na jedné straně obecnou povahu a jsou výrazem zprostředkované zkušenosti, na druhé straně signalizují pocit bezprostředního ohrožení.

STEM provedl průzkum na souboru 1248 respondentů starších 18 let, v produktivním věku jich bylo 925. Šetření probíhalo od 1. do 8. března.

-MED

Tagy: práce pruzkum výpověď