Lidé se bojí v souvislosti s penzijní reformou o své úspory

6. 10. 2011 – 17:17 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé se bojí v souvislosti s penzijní reformou o své úspory
Lidé mají pocit, že mají kl reformě málo informací, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do druhého pilíře důchodového systému plánuje vstoupit pouze čtvrtina (27 procent) obyvatel České republiky, dvě třetiny (76 procent) Čechů se obávají, že kvůli reformě mohou přijít o naspořené peníze. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Fincentrum.

Pouze jedno procento dotázaných věří, že se díky penzijní reformě budou mít v důchodu lépe a celých 76 procent populace se obává, že kvůli reformě mohou přijít o naspořené peníze.

Výsledky výzkumu ukazují, že většinová populace nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě. Přesto, že informace o důchodové reformě plní stránky tuzemských médií už několik měsíců, má pocit nedostatku informací o ní 62 procent dotázaných obyvatel ČR. Větší pocit informovanosti mají obecně občané s vyšším dosaženým vzděláním a s vyšším příjmem.

Důchodová reforma začala platit - Co vše se mění?

"Připravované změny důchodového systému jsou jednou z nejdůležitějších reforem, která se dotkne všech obyvatel České republiky. Je však také velkou výzvou pro finanční instituce, neboť soudě podle dosavadních výsledků výzkumů o postojích veřejnosti většina obyvatel naší země význam této reformy a zabezpečení na stáří podceňuje. Nezastupitelná je proto role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy," prohlásil Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému vnímá pouze čtvrtina obyvatel ČR. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných obyvatel nedokážou rozdíl mezi druhým a třetím pilířem správně vysvětlit.

"Do druhého pilíře by aktuálně vstoupilo přibližně 27 procent dotázaných obyvatel České republiky. Častěji jsou pro vstup do nového pilíře rozhodnuti mladí lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Poměr mezi muži a ženami je v tomto parametru vzácně totožný," dodal Stuchlík.

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 procent dotázaných), že je cestou, jak se zajistit na stáří (17 procent) a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 procent).

Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 procent respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 procent) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně šest procent respondentů).

-Filip Sušanka | MED

Kam dál?

- Podle reformy si vyberete, jak dlouho chcete pobírat důchod

- Analytik: Stát tu není od toho, aby lidem vyplácel velký důchod

- Důchodová reforma odstartuje velký hon na klienty

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články