Lidé si nebudou moci dovolit návštěvu zubaře, straší Rath

20. 9. 2010 – 11:59 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé si nebudou moci dovolit návštěvu zubaře, straší Rath
Rath: Zubnímu kazu nelze zabránit pravidelnou péčí o chrup, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Desetitisíce lidí si nebudou moci dovolit návštěvu zubaře a prudce stoupne počet lidí s velmi špatným stavem zubů, prohlásil v pondělí stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Reagoval tak na návrh zubařů, aby si běžné amalgámové plomby pacienti platili sami.

"Už dnes je jasné, že takové ošetření se bude pohybovat mezi 400 až 800 korunami za jednu plombu. To jednoznačně odřízne desetitisíce lidí od zubní zdravotní péče a učiní ji pro ně nedostupnou," prohlásil Rath.

 

Pravidelná péče o chrup vás před zubním kazem neubrání tvrdí Rath

 

Zároveň upozornil, že je nepravdivé zjednodušující tvrzení, že lze zubnímu kazu zabránit pravidelnou péčí o chrup. "Kvalita chrupu je samozřejmě dána i geneticky a závisí i na stravě v raných fázích dětství. Navíc podstatná část zubních kazů může vzniknout v dětství při vývoji takzvaných druhých zubů. Zde kvalitu péče o chrup zajišťují rodiče, nikoliv děti," řekl.

Rath dodal, že existuje i řada onemocnění, například cukrovka, při nichž dochází k častějšímu vzniku zubních kazů. Nelze prý tedy argumentovat tím, že si lidé za zubní kazy mohou vždy sami.

"Sociální demokracie trvá na tom, aby standardní zubní péče, kam patří i standardní způsob ošetření zubního kazu, byla hrazena z povinného zdravotního pojištění," uzavřel středočeský hejtman.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce, aby byla spoluúčast pacientů na platbě plomb zavedena v blízké době, proto podpořil příslušný návrh na sobotní valné hromadě České stomatologické komory. Pacienti v současné době za amalgámové náhrady nedoplácejí, platby za obyčejné plomby ve výši 220 korun hradí zubařům zdravotní pojišťovny.

"Pojišťovna nám za jednu plombu u pacienta pošle 220 korun, její reálná cena je ale někde okolo 400 korun. Vycházíme z toho, že v zubařské ordinaci stačí 20 korun na jednu minutu práce a provozu, kvalitní plomba se dělá minimálně 20 minut. Při úhradě, kterou mi pojišťovna pošle, mám na jeden zub 11 minut. Za takovou dobu kvalitní práci jednoduše nestíhám," uvedl prezident komory Pavel Chrz.

Čtyři stokoruny za jednu plombu podle Chrze příliš peněženku pacienta nezruinují, pokud se o své zuby dobře stará. Většina kazů je totiž podle stomatologů způsobena špatnou péčí o zuby. Peníze vybrané od pacientů by zubaři rádi použili na preventivní programy a také na narovnání cen u dalších podhodnocených výkonů.

-Filip Nachtmann, Tomáš Paták, Mediafax

Kam dál?

- Vládní úspory ohrozí chod nemocnic a domovů důchodců tvrdí Rath

- Lékaři specialisté budou jen pro bohaté tvrdí Rath

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články