Lidé skutečně hloupnou tvrdí studie

24. 5. 2013 – 18:02 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé skutečně hloupnou tvrdí studie
Výsledky měření ukazují, že hodnota inteligenčního kvocientu klesla v průměru o 14 bodů, Foto:Nikol Kuncová | zdroj: NašePeníze.cz

Šokující zjištění přinesla studie britských vědců, kteří porovnávali IQ současné populace s měřením z dob britské královny Viktorie, přesněji z roku 1884. Využívali k tomu metody měření reakčního času, tedy rychlosti, s jakou osoba reaguje na určitý smyslový podnět.

Muži v druhé polovině 19. století dosáhli hodnoty 183 milisekund, v současnosti reagovali na podnět v čase 250 milisekund. Ženy zpomalily ze 187 milisekund na 277. Výsledky, které pro současníky dopadly katastrofálně, zveřejnil tým britských vědců v čele s doktorem Michaelem Woodleym v magazínu Intelligence.

Výsledky měření ukazují, že hodnota inteligenčního kvocientu klesla v průměru o 14 bodů. Viktoriánská éra byla zlatou dobou britského impéria a přála vynálezům i technologickému pokroku. "Je to alarmující zjištění, které by se mělo více prozkoumat," reagoval na analýzu psycholog James Thompson.

Teorie, že lidstvo hloupne, se objevily už v minulosti. Například Gerald Crabtree, genetik z americké univerzity ve Stanfordu, vydal dvě studie, v nichž tvrdí, že civilizace činí lidstvo hloupějším.

Kdysi museli být lovci vynalézaví, jinak by je čekala smrt. V podstatně pohodlnějším období, jakým je současná doba, je takový tlak na inteligenci nižší a přežijí i hloupí. Crabtree je proto přesvědčený, že inteligenční vrchol lidstva byl před 2000 až 6000 lety.

Jitka Zadražilová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články