Lidé začali utrácet více za potraviny, prodej aut klesá

24. 3. 2009 – 11:37 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé začali utrácet více za potraviny, prodej aut klesá
Foto: sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Výsledky maloobchodních tržeb příznivě ovlivňuje pokles inflace. Nejzřetelnější se projevuje u tržeb v maloobchodě, které v lednu nominálně poklesly o 3,4%, ale reálně vzrostly o 1,1%. Výrazně k tomu přispívá pokles cen pohonných hmot, které se nově zahrnují do maloobchodu.


- Roaming: Ze zahraničí budeme telefonovat levněji
- Inflace v únoru 2009 klesla na 2 %
- Plyn pro domácnosti i firmy zlevní, nejvíc na moravě
- Spotřeba benzínu i nafty v lednu a únoru klesla

\"Tento vývoj naplňuje naše očekávání, že pokles inflace pomůže spotřebitelské poptávce a bude tlumit negativní dopady nárůstu nezaměstnanosti.\" Uvádí Petr sklenář,hlavní ekonom Atlantik FT.

Růst byl ovlivněn zejména vývojem v maloobchodě s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v nespecializovaných prodejnách. Ve velkoobchodě, maloobchodě a opravách motorových vozidel se sezónně očištěné tržby meziměsíčně snížily o 2,0 %, meziročně klesly o 10,9 % a bez očištění o 14,2 %.

K celkovému růstu přispěl i maloobchod ve specializovaných prodejnách s farmaceutickými, zdravotnickými a drogistickými výrobky a maloobchod s výrobky pro kulturu a rekreaci, které také zaznamenaly nejrychlejší růst (cca 11 %). Naopak negativně se na celkových výsledcích maloobchodu podílel maloobchod s ostatními výrobky pro domácnost (např. s elektrospotřebiči, nábytkem a souvisejícími výrobky, sklem a potřebami pro kutily), ostatní maloobchod v nespecializovaných prodejnách a maloobchod s potravinami ve specializovaných prodejnách.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články