Lidem by měla zdravotní pojišťovna hradit péči i v zahraničí. Co to přináší?

19. 1. 2011 – 20:32 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidem by měla zdravotní pojišťovna hradit péči i v zahraničí. Co to přináší?
Ve srovnání s jinými západními evropskými zeměmi je cena zdravotní péče v Česku až o o šedesát procent nižší, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Českým pacientům hrozí prodloužení čekacích lhůt na operace, Evropský parlament totiž ve středu schválil směrnici o přeshraniční zdravotní péči.

Ta umožní snazší přístup k lékařskému ošetření v zahraničí a upřesňuje otázku úhrad, sdělil agentuře Mediafax europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

"Všechny členské státy budou povinny zajistit svým občanům právo na náhradu nákladů spojených s přeshraniční péčí v rozsahu, v jakém by jim taková péče byla uhrazena z národního systému zdravotního pojištění," uvedl Březina.

 

Léčba v zahraničí je podstatně dražší

 

Čechům se sice otevírá možnost vyhledat lékařské ošetření v zahraničí, ale musejí však počítat s tím, že za ošetření si budou muset připlatit, upozorňuje Březina. Ve srovnání s jinými západními evropskými zeměmi je cena zdravotní péče v Česku až o o šedesát procent nižší, a to znamená, že za péči v zahraničí budou muset doplácet výdaje nad standardy, které proplácejí české pojišťovny.

 

<%Anketa40%>

 

Může vás zajímat: Nemocní lidé při cestování riskují, nevztahuje se na ně cestovní pojištění

 

Březina varuje, že cizinci, kteří se rozhodnou využít levnější ošetření v České republice, jsou připraveni platit hotově a vyšší částky, než nemocnice dostanou za českého pacienta od pojišťovny. V této souvislosti hrozí Čechům delší čekací lhůty na některé druhy zákroků a operací.

"Je zcela namístě obava, že čeští pacienti budou přicházet na řadu až poté, co bude uspokojena poptávka těch zahraničních", dodává Březina.

Jeho slova vyvrací europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). "Zásadně chci vyvrátit liché obavy, že to zhorší přístup našich pacientů k péči doma. Tyto soudy pramení z neznalosti přijatého textu směrnice a fungování zdravotního systému. Směrnice totiž obsahuje preventivní pojistky, které umožní každému státu omezit případnou nadměrnou zdravotní turistiku," tvrdí.

-Petra Hrub | MED

Kam dál?

- Ceny léků by neměly skokově zdražit, ale...

- Češi získají právo na zdravotní péči v zahraničí v rámci zdravotního pojištění

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články