Lidem se nelíbí zavedení poplatků satelitních televizí

- Věda a technika autor: Redakce NašePeníze.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v součinnosti s dalšími orgány státní správy přezkoumává zavedení servisních poplatků za satelitní televizní služby Skylink a CSlink u dosud bezplatného balíčku volných televizních programů.

Zákazníci dále namítají, že ačkoliv mohou smlouvu na poskytování těchto služeb vypovědět, jejich investice do pořízeného vybavení bude v případě odstoupení od smlouvy zcela znehodnocena, Foto:SXC

Zákazníci dále namítají, že ačkoliv mohou smlouvu na poskytování těchto služeb vypovědět, jejich investice do pořízeného vybavení bude v případě odstoupení od smlouvy zcela znehodnocena, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Na zavedení poplatku oznámeného provozovateli obou televizních služeb si přímo na ČTÚ denně stěžují desítky nespokojených uživatelů. Další nezanedbatelný počet stížnosti pak ČTÚ postupuje Česká obchodní inspekce. Podněty přicházejí i od spotřebitelských organizací.

Z přijatých stížností vyplývá, že se uživatelé cítí být oklamáni především tím, že provozovatelé obou satelitních televizních služeb od samého počátku deklarovali tuto nabídku jako bezplatnou. Spotřebitelé se rovněž cítí klamáni z toho důvodu, že po oznámení zavedení servisního poplatku jsou služby Skylink a CSlink nadále inzerovány a v ceníku služeb uváděny jako bezplatné.

Poplatky nejsou celý problém

Zákazníci dále namítají, že ačkoliv mohou smlouvu na poskytování těchto služeb vypovědět, jejich investice do pořízeného vybavení bude v případě odstoupení od smlouvy zcela znehodnocena. Mnozí z nich rovněž upozorňují, že z důvodu digitalizace televizního vysílání a z jejich pohledu nedostatečného pokrytí území signálem DVB-T, je užívání služeb Skylink nebo CSlink jedinou možností, jak mohou sledovat volně šířené televizní programy, především programy České televize. V neposlední řadě uživatelé vytýkají poskytovatelům obou služeb i zneužití jejich dominantního postavení na trhu.

Čtěte také na Techzon.cz: Satelitní televize od Skylink a CS Link zdarma není zdarma?

„Aniž by ČTÚ chtěl jakkoli předjímat výsledky probíhajícího šetření a případný další postup, nelze pominout, že popsaný krok provozovatelů vzbuzuje podezření z porušení některých právních předpisů ČR, mimo jiné zákona na ochranu spotřebitele a zákona o elektronických komunikacích v části týkající se klamavých obchodních praktik,“ uvedl tiskový mluvčí ČTÚ František Malina.

-Jan Soukup | MED

Tagy: poplatky ČTÚ televize Skylink CSlink