Loni dopadla na česko krize silněji než o rok dříve, dařilo se penzistům

19. 6. 2012 – 10:29 | Domácnost | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Loni dopadla na česko krize silněji než o rok dříve, dařilo se penzistům
Z pohledu ekonomického postavení osoby v čele domácnosti nejvíce vzrostly příjmy domácnostem důchodců., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Na většinu českých domácností dopadla v roce 2011 krize silněji než předcházející rok. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého si loni více domácností nemohlo dovolit některé výdaje a náklady na bydlení vnímaly jako větší zátěž.

Podle šetření ČSÚ vzrostly příjmy průměrné domácnosti jen mírně. Zároveň se zvýšil podíl těch, kterým se příjmy snížily. Kromě domácností samostatně činných to byly i domácnosti zaměstnanců s nižším vzděláním a domácnosti nezaměstnaných, těm poklesla podpora v nezaměstnanosti i jiné sociální příjmy.

V roce 2010 dosáhl v české domácnosti průměrný souhrnný hrubý peněžní příjem na osobu 167,4 tisíce korun, což bylo v přepočtu zhruba jen o 100 korun měsíčně více než v roce předchozím. Čistý roční příjem na osobu činil 144,6 tisíce korun, což představovalo jen o něco výraznější zvýšení než u hrubého příjmu, a to v důsledku mírného posílení podílu sociálních příjmů na celkových příjmech a v souvislosti se zvýšením částky slevy na dani za vyživované dítě a nárůstem průměrné výše daňového bonusu.

Příjmy rostly hlavně penzistům a vysokoškolákům

Z pohledu ekonomického postavení osoby v čele domácnosti nejvíce vzrostly příjmy domácnostem důchodců. Jejich čistý roční příjem v přepočtu na osobu dosáhl výše 134,6 tisíce korun, což představovalo meziroční nárůst o 2,6 procenta.

Růst příjmů zaznamenaly také domácnosti zaměstnanců s vyšším vzděláním (meziročně +1,2 %), což představuje pomalejší růst než v roce předchozím. Jejich příjmy byly z jednotlivých typů domácností nejvyšší, 172,5 tisíce korun na osobu za rok.

„Příjmová diferenciace mezi příjmy zaměstnanců se tak oproti předcházejícímu roku zvýšila. Čisté příjmy domácností zaměstnanců s nižším vzděláním totiž mírně poklesly, a to na 134,8 tisíce korun na osobu za rok,“ uvedl Jaromír Kalmus, vedoucí Oddělení sociálních šetření ČSÚ s tím, že také příjmy domácností samostatně činných byly nižší ve srovnání s předchozím rokem, jejich čistý roční příjem v přepočtu na osobu činil 161,3 tisíce korun. „Vzhledem ke snížení průměrné měsíční výše podpory v nezaměstnanosti poklesly také peněžní příjmy domácností nezaměstnaných a to na 76,9 tisíce korun na osobu za rok 2010,“ doplnil Kalmus.

Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články