Loni vzniklo čtyřikrát více firem, než jich zaniklo. Které obory se rozrostly?

7. 4. 2010 – 14:50 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Loni vzniklo čtyřikrát více firem, než jich zaniklo. Které obory se rozrostly?
Firmy i přes krizy vznikají více než zanikají, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Navzdory hospodářské krizi počet firem v Česku i v minulém roce stoupl. Vyplývá to z analýzy databáze, kterou zveřejnila společnost CCB – Czech Credit Bureau.Celkový počet firem loni vzrostl o 5,4 procenta na téměř 344 tisíc.

Založeno bylo 22 566 nových obchodních společností, zaniklo jich 5088.

 

Vznikaly hlavně realitky a velkoobchody

 

 

„Vůbec nejvíce nově založených obchodních společností bylo v odvětví činnost v oblasti nemovitostí, které se na celkovém počtu vzniklých firem podílelo 26 procenty. Pětinu tvořily obchodní společností v odvětví velkoobchod, kromě motorových vozidel,“ říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB, která analýzu připravovala. Právě firmy obchodující s motorovými vozidly se naopak nejvíce podílely na celkovém počtu zaniklých firem (22%). Druhý nejvyšší podíl zaniklých firem měl maloobchod.

 

<%Anketa27%>

 

Firmy i krachovaly...

 

Nejčastějším důvodem zániku obchodní společnosti v roce 2009 bylo zrušení právnické osoby s likvidací. Tato forma zániku, při které se majetek společnosti rozdělí mezi věřitele, pokud uplatní své pohledávky, a zbývající část mezi vlastníky, se na celkovém počtu zaniklých obchodních společností podílela 60 procenty. O rok dříve to bylo 59 procent.

 

Nejvíce aktivní je Praha

 

Nejvíce firem loni vzniklo i zaniklo v Praze. „Velkou měrou se na této skutečnosti ale podílí fakt, že jde o kraj s největším podílem všech registrovaných firem, kterých zde sídlí okolo 38 procent. V Praze byl rovněž největší meziroční přírůstek celkového počtu společností. Ten zde v roce 2009 činil 7,1 procenta,“ dodala Věra Kameníčková. Firmy ale podle ní loni přibyly ve všech krajích.

 

V jakých odvětvích firmy vznikaly ?

Nejvyšší přírůstek celkově registrovaných obchodních společností vykázala loni odvětví opravy a instalace strojů a zařízení (+ 33%), výroba koksu a rafinovaných ropných produktů (+ 24%) a činnosti v oblasti filmů, videozáznamů a televizních programů, pořizování zvukových nahrávek a hudební vydavatelská činnost (+ 19%). Naopak nejvyšší úbytek celkového počtu obchodních společností zaznamenala odvětví výroba tabákových výrobků (- 9%), těžba a úprava černého a hnědého uhlí (- 7%) a ústavní sociální péče (- 7%).

(Mediafax)

Kam dál?

- Přerušení živnosti se nebude muset hlásit - Jaké budou novinky pro podnikatele?

- Jak založit s.r.o. - společnost s ručením omezeným

- Hospodářská komora chce pro firmy rychlejší zaplacení za veřejnou zakázku

- Nezaměstnaní dostanou od EU mikroúvěr na rozjezd podnikání

- Paroubek chce, aby velké firmy povinně financovaly sport

- Nejvíce na podnikatele myslí ODS, proč?

- Podnikání: Ženám podnikatelkám se daří i v netradičních oborech

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články