Majetek zabavený mafii může sloužit dobré věci

8. 12. 2009 – 1:57 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Majetek zabavený mafii může sloužit dobré věci
Zatčení Giovanni Brusca, Foto: BBC | zdroj: NašePeníze.cz

EU podporuje rozvoj jižní Itálie také tím, že přispívá na přeměnu nemovitostí konfiskovaných mafii na vzdělávací střediska a podniky. Jak potrestat někoho, kdo je zodpovědný za více než sto vražd?


A jak najít cestu ven ze začarovaného kruhu chudoby a beznaděje, které jsou výsledkem dlouholetého násilí a zastrašování ze strany mafie? V případě obávaného mafiánského bosse Giovanniho Bruscy se italské justici podařilo nejen posadit ho na doživotí za mříže, ale též zabavit jeho majetek.- Exekuce mají být jednodušší, majetek dlužníkům po úhradě dluhu uvolní
- Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají

Doživotní tresty mohou být pro oběti mafie jistou útěchou, nemohou však vyřešit problémy vysoké nezaměstnanosti a chudoby, které mafiánům umožňují získávat moc. Organizovaný zločin představuje významnou překážku pro hospodářský rozvoj jižní Itálie, neboť snižuje produktivitu a odrazuje investory.

Evropská unie pomáhá italským úřadům vybudovat na 50 zabavených pozemcích vzdělávací instituce, zařízení pro agroturistiku či jiné podniky. Smyslem této činnosti je vytvořit pracovní místa a dát mladým lidem alternativu k životu mimo zákon.

Tyto projekty přinášejí místním obyvatelům jasné poselství: postavit se mafii a úspěšně podnikat v souladu se zákonem je možné.

Například v Palermu spolufinancovala EU transformaci pozemku dříve náležejícího Giovannimu Bruscovi na hřiště a zahradu věnovanou památce mladých obětí mafie. Obětí jako Giuseppe Di Matteo, kterého po více než dvouletém zajetí uškrtili a jeho tělo rozpustili v kyselině.

V Kampánii bylo na pozemcích zabavených bývalému šéfovi zločinecké organizace Camorra Giorgiovi Maranovi zřízeno vzdělávací a rekreační středisko pro mládež a nové velitelství místní policie.

Každá láhev vína z vinařství \"Centopassi\" je věnována jedné oběti mafie. Vinice se nacházejí na pozemcích zabavených Giovannimu Genovesemu, který si od roku 2007 odpykává trest za vydírání a další trestnou činnost.

Evropská unie na transformaci pozemků a dalšího majetku konfiskovaného mafii vyčlenila na období 2007-2013 celkem 64 milionů eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Tři čtvrtiny této částky půjdou na program \"Bezpečnost pro rozvoj\" ve čtyřech jihoitalských regionech (v Kalábrii, Kampánii a Apulii a na Sicílii).

Itálie je po Polsku a Španělsku třetím největším příjemcem evropských dotací na regionální rozvoj. Mezi lety 2007 a 2013 obdrží 28,8 miliard eur, z čehož 21,9 miliard půjde z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 6,9 miliard z Evropského sociálního fondu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články