Majitelé domků spalující odpad budou dostávat pokuty

25. 11. 2011 – 14:08 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Majitelé domků spalující odpad budou dostávat pokuty
Pokutu dostane majitel v případě, že odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji, nebo pokud kontrola odhalí spalování odpadu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přípravu projektu na výměnu kotlů v domácnostech za zařízení vyšší kategorie dokončuje skupina pro řešení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, která se ve čtvrtek sešla v Karviné. Zároveň se shodla na sankcích za spalování odpadu, informoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Pracovní skupina se shodla na základních principech právní úpravy pro sankcionování lidí, kteří ve svých domácích kotlích pálí odpad a opakovaně tak porušují zákon.

"Nechceme zakládat žádné ekologické komando, které bude vnikat do domů. Kontroly v domácnostech budou dělat místní úředníci, kteří budou vycházet ze znalosti situace," prohlásil Chalupa s tím, že opatření by nemělo v žádném případě obtěžovat slušné lidi. Kontrolu budou úředníci provádět v případě podezření, že se v domácnosti spalují pneumatiky, PET lahve a další nebezpečný odpad.

Přístup do domácnosti bude možný jen ke kotli a používaným palivům. Pokutu dostane majitel v případě, že odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji, nebo pokud kontrola odhalí spalování odpadu. Od roku 2016 budou navíc povinné revize kotlů každé dva roky a jejich výměna za kotle vyšší kategorie každých 10 let.

Právní úprava by měla být hotova do léta příštího roku, aby se časově sladila s novým zákonem o ochraně ovzduší, který začne platit v červenci 2012.

Skupina zároveň dohodla spuštění projektu na podporu výměny domácích kotlů v Moravskoslezském kraji. Ten bude připravený v prosinci, rozjede se od ledna příštího roku, od kdy bude možné žádat o dotace. Maximální částka na jeden kotel by měla být 60 tisíc korun.

-Ivana Gracková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články