Majitelé domků spalující odpad budou dostávat pokuty

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Přípravu projektu na výměnu kotlů v domácnostech za zařízení vyšší kategorie dokončuje skupina pro řešení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, která se ve čtvrtek sešla v Karviné. Zároveň se shodla na sankcích za spalování odpadu, informoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Pokutu dostane majitel v případě, že odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji, nebo pokud kontrola odhalí spalování odpadu, Foto:SXC

Pokutu dostane majitel v případě, že odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji, nebo pokud kontrola odhalí spalování odpadu, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Pracovní skupina se shodla na základních principech právní úpravy pro sankcionování lidí, kteří ve svých domácích kotlích pálí odpad a opakovaně tak porušují zákon.

"Nechceme zakládat žádné ekologické komando, které bude vnikat do domů. Kontroly v domácnostech budou dělat místní úředníci, kteří budou vycházet ze znalosti situace," prohlásil Chalupa s tím, že opatření by nemělo v žádném případě obtěžovat slušné lidi. Kontrolu budou úředníci provádět v případě podezření, že se v domácnosti spalují pneumatiky, PET lahve a další nebezpečný odpad.

Přístup do domácnosti bude možný jen ke kotli a používaným palivům. Pokutu dostane majitel v případě, že odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji, nebo pokud kontrola odhalí spalování odpadu. Od roku 2016 budou navíc povinné revize kotlů každé dva roky a jejich výměna za kotle vyšší kategorie každých 10 let.

Právní úprava by měla být hotova do léta příštího roku, aby se časově sladila s novým zákonem o ochraně ovzduší, který začne platit v červenci 2012.

Skupina zároveň dohodla spuštění projektu na podporu výměny domácích kotlů v Moravskoslezském kraji. Ten bude připravený v prosinci, rozjede se od ledna příštího roku, od kdy bude možné žádat o dotace. Maximální částka na jeden kotel by měla být 60 tisíc korun.

-Ivana Gracková | MED

Tagy: energie pokuta odpad sankce palivo topení kotel vytápění