Majitelé Samsungů Galaxy S4 a S5 mají nárok na odškodnění až 300 eur

- Věda a technika autor: red

Další spotřebitelské organizaci se zadařilo. Italští spotřebitelé spolu s tamní organizací Altroconsumo vyhráli soudní spor s výrobcem chytrých telefonů Samsung ve věci klamání ohledně využitelné paměti přístrojů. Jednotliví spotřebitelé mají nárok na odškodnění až do výše 300 eur. Informovala o tom v České republice spotřebitelská organizace dTest.  

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4,zdroj: cnet.com

Spor se týkal paměti chytrých telefonů a tabletů. Zatímco výrobce Samsung inzeroval přístroje s pamětí 8, 16, 32 či 64 gigabytů, skutečná využitelná paměť byla mnohem menší. Týkalo se to přístrojů vyráběných mezi lety 2009 a 2014, tedy generace telefonů okolo modelů Galaxy S4 a S5, jejich skutečná paměť byla v některých případech až o 40 % nižší než uváděná. Například model S4 s udávanou pamětí 16 GB mělvyužitelnou paměť pouze 9,5 GB a S5 se stejnou deklarovanou paměti měl volných pouze 11,7 GB.

Milánský soud pracoval s výsledky testů z laboratoří Altroconsumo a uznal nárok majitelů starších telefonů a tabletů na odškodnění. To se podle Altroconsumo může v některých případech pohybovat až okolo 300 eur. Seznam modelů, jichž se soudní spor týkal, je k nalezení na stránkách italské spotřebitelské organizace.

Samsung již v minulosti čelil v Nizozemsku žalobě ohledně toho, že zanedbává svou povinnost vyvíjet aktualizace pro veškeré modely během slíbeného dvouletého životního cyklu. Španělská organizace OCU zase spustila kampaň „Nesahejte nám na gigabyty“, jejímž cílem je přimět výrobce, aby uváděli pouze skutečnou využitelnou paměť přístroje bez části, kterou zabere operační systém, bez něhož by telefon nefungoval.

Tagy: mobilní telefony paměť Samsung galaxy Galaxy S4 Galaxy S5

Zdroje: dTest,Altroconsumo