Malá důchodová reforma byla schválena, jak zahýbe s důchody?

11. 5. 2011 – 20:34 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Malá důchodová reforma byla schválena, jak zahýbe s důchody?
Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nejsledovanějším bodem středečního jednání bylo hlasování o reformě penzí, takzvané malé důchodové reformě. Jejím schválením poslanci rozhodli o tom, že lidé, kteří mají vyšší mzdy, budou mít vyšší důchody.

Věk odchodu do důchodu se bude podle úpravy zvyšovat bez omezení a postupně. Ženám se věk odchodu do penze bude zrychlovat vyšším tempem než dosud – místo 4 měsíců ročně na 6 měsíců ročně. Koalice si za reformu vyslechla tvrdá slova kritiky od opozičních poslanců.

Kalkulčaka pro Starobní důchod , Penzijní připojištění Může se vám hodit: Kalkulačka pro Starobní důchod , Penzijní připojištění dle stávajících podmínek

Pokud totiž návrh projde celým legislativním procesem, bude to v praxi znamenat, že lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou, naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne.

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Některým lidem od října stoupne penze, odloží se však odchod do důchodu

Některým lidem od října stoupne penze, odloží se však odchod do důchodu

"To prostě ucelená důchodová reforma není. Není možné se tvářit, že vyřešíme problém tím, že budeme donekonečna posouvat věk odchodu do důchodu. Je potřeba si uvědomit, že se sice prodlužuje střední délka dožití, ale poslední roky života už nepředstavují kvalitní život našich seniorů," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Připomněl, že lidé nad 55 let mají navíc problém najít uplatnění na trhu práce. "Již dnes víme, že lidé chodí do důchodu s různou mírou opotřebovanosti. Střední délka dožití závisí na tom, jaké zaměstnávání vykonávali, v jakých sociálních poměrech žili. Ve společnosti existuje nerovnost a malá důchodová reforma na ni reaguje způsobem, který je paušální," myslí si Sobotka.

Tomu vadí, že ani důležité reformy jako je důchodová reforma Nečasův kabinet neprojednává se zástupci opozičních stran ani odborů.

"Jestliže k 31. prosinci 2010 bylo v České republice 2 816 000 pobíratelů sociálních dávek, tak bylo zřejmé, že tento systém musí být průběžně v dlouhodobém horizontu parametricky měněn," reagoval na výtky levice premiér Petr Nečas (ODS).

Důchodová reforma se vyplatí jen třetině Čechů, co ostatní?

 

Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?

 

Průměrný příjem průměrný důchod nezaručí!

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články