Malé elektrárny mohou napájet až milion domácností levnější elektřinou

10. 11. 2011 – 11:26 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Malé elektrárny mohou napájet až milion domácností levnější elektřinou
Trhy si tuto elektřinu, která většinou pochází z nestabilních zelených zdrojů, osahávají a ceny se u nich teprve utváří, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Elektřina z nezávislých decentralizovaných zdrojů energie – solárních, bioplynových, vodních či větrných elektráren – začíná konkurovat energetickým gigantům. Této energie je dostatek a její silová složka je oproti konvenční elektřině z uhlí a atomu levnější až o 25 procent.

Nezávislé energetické zdroje tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu (cca 2837 MWp) a mohou pokrýt až deset procent celkové tuzemské spotřeby. Ve středu o tom informovala společnost Amper Market, která obchoduje s elektřinou vyrobenou hlavně z obnovitelných zdrojů.

Firmy, které se specializují na obchodování s "nezávislou" elektřinou, proto zaznamenávají výrazný růst klientely. "Současné malé energetické zdroje mohou teoreticky pokrýt energetickou spotřebu více než jednoho milionu domácností. Je zde proto značný obchodní potenciál," prohlásil generální ředitel společnosti Amper Market Jan Palaščák.

Velký zájem je podle něj nejen ze strany odběratelů, tedy firem a domácností, ale i dodavatelů, vlastníků malých energetických zdrojů, například majitelů solárních či bioplynových elektráren. Od zahájení prodeje letos v červenci společnost Amper Market registruje (vyjma domácností) zhruba 400 nových odběrných míst z řad podniků a municipalit. "Každý týden uzavíráme desítky nových smluv s podnikateli a přecházejí k nám i domácnosti. Náš plán pro rok 2012 je prodat 100 000 MWh silové elektřiny," dodal Palaščák.

V Česku je k dispozici instalovaný výkon zhruba 2837 MWp nezávislých energetických zdrojů, které mohou prodávat energii přímo obchodníkům mimo energetické burzy. „Celkem tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu a mohou pokrýt až deset procent celkové tuzemské spotřeby. Využívá se však zatím jen 30 až 40 procent nezávislé energie," poznamenal Palaščák.

Možnosti přímého prodeje ale zatím využívají jen některé elektrárny. Potenciál nezávislých zdrojů je proto naplněn jen z části. "Na trhu je využito odhadem jen 60 procent zdrojů. Například u větrných elektráren dosud žádná elektřina nejde na trh. Rovněž u solárních elektráren je drtivá většina provozována v režimu takzvaných výkupních cen. To znamená, že příjmy těchto výrobců jsou ze sta procent tvořeny regulovanou složkou a nikoliv tržní cenou silové elektřiny," vysvětlil Palaščák.

Zvykáme si a zkoušíme

Silová elektřina z nezávislých zdrojů je přitom podle něj výrazně levnější, a to až o 25 procent. Na druhé straně je spojena s většími náklady a pracností na zobchodování. "Trhy si tuto elektřinu, která většinou pochází z nestabilních zelených zdrojů, osahávají a ceny se u nich teprve utváří. Elektřina z těchto zdrojů je proto zobchodována na trhu se silovou elektřinou pouze z části. Je to dáno i nevyhovující legislativou, jejíž změna je však již nyní projednávána zákonodárci," uvedl Palaščák a dodal, že pro zákazníky je energie z nezávislých zdrojů velmi výhodná.

"Mohou nakupovat ´českou elektřinu´ za tuzemské nižší ceny, nikoli za vyšší ´německé ceny´, jako tomu je v případě konvenční energie z uhlí a atomu. Nákupem energií přes burzu totiž dochází ke zbytečnému zdražení, protože se bere v potaz vyšší evropská cena, za kterou by elektřina mohla být prodána v sousedních zemích," upozornil Palaščák.

Malí obchodníci s energií mohou nabídnout nižší ceny také díky tomu, že si neúčtují tak vysoké marže jako velcí hráči. "Ti ještě často mají, a zejména v minulosti měli, marže v desítkách procent, kdežto menší obchodníci pracují s maržemi v řádu jednotek procent," doplnil Palaščák.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,920 22,100
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články