Malé obce se možná dočkají vyššího příjmu ze státního rozpočtu

1. 4. 2010 – 0:29 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Malé obce se možná dočkají vyššího příjmu ze státního rozpočtu
Více peněz z rozpočtu pro malée obce, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Malým obcím, které mají dlouhodobě problém s financováním veřejných služeb, jako je osvětlení či údržba komunikací, svitla nová naděje. Ve středu totiž po dlouhé pauze zasedla komise pro reformu rozpočtového určení daní, která by měla připravit potřebné novely zákonů pro vyřešení současného stavu.

"Nyní je situace taková, že dotace se rozdělují podle počtu obyvatel, který je přepočtený určitým koeficientem. Koeficienty jsou ovšem nastavené tak, že zvýhodňují čtyři největší města a ostatní přijdou zkrátka," řekl Mediafaxu Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR). "Naším hlavním cílem je, aby rozpočtové určení daní bylo stanoveno systémově, protože podle studie, kterou jsme si nechali vypracovat lidmi z různých vysokých škol, jsou zmíněné koeficienty nastaveny tak, že vůbec nereflektují skutečné potřeby měst a obcí," dodal Bartoněk.

"Další problém současného stavu je ten, že zvláště kolem větších měst se vyskytují menší vesnice, v nichž bydlí lidé, kteří mají trvalé bydliště právě v tom velkém městě. Jsou místa, kde je takových lidí až 60 procent. A teď si vezměte, že dotaci obec dostává pouze na obyvatele, kteří jsou v obci přihlášeni," popsal další z často zmiňovaných problémů Tomáš Chmela, tajemník SMS ČR.

Problematické je podle něj i situace, kdy obec vlastní školu. "Taková obec potom není nijak zvýhodněna, ačkoli do ní třeba dojíždějí žáci z jiných měst. Škole logicky vznikají náklady podle počtu žáků, ale ten při přidělování dotací není zohledněn," popsal Chmela další spornou otázku.

Chmela i Bartoněk tvrdí, že je nutné tento stav řešit změnou zákona o rozpočtovém určení daní a změnou zákona o dani z nemovitosti. V některých lokalitách je totiž problém s tím, že do nich lidé jezdí jen na chalupu, a ačkoli na místě po většinu roku nejsou, potřebují tyto lokality stejnou péči, jako kdyby byly běžně obývané.

"Komise již zasedala dříve, ale ministerstvo financí její činnost pozastavilo kvůli rozporům mezi SMS ČR a Svazem měst a obcí ČR. Nyní došlo mezi námi k dohodě a komise může opět pokračovat v činnosti," řekl Bartoněk. Předseda SMS ČR dále uvedl, že podle jeho odhadu bude příprava novely zákona trvat minimálně tři čtvrtě roku, protože je potřeba připravit komplexní změnu několika zákonů a dohodnout se se všemi zúčastněnými stranami.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články