Maloobchodní tržby srážel propad prodejů aut

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Maloobchodní tržby v květnu meziročně poklesly o 7,5%, což bylo výrazně více než očekávání. Klíčovým faktorem se stal opět velký propad prodejů aut (-14,6%). Ovšem i maloobchod (bez moto segmentu) vykázal poklesl tržeb o 3,8%, což je po lednovém výsledku (-5,1%) druhý nejvyšší pokles za posledních 8 let v historii časové řady.

Foto:SXC

Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz


Nižší tržby zaznamenaly obchodní jak za potraviny (-1,3%), tak i nepotravinářské zboží (-5,7%). Po sezónním očištění maloobchodní tržby poklesly o 2,1% a meziroční pokles dosáhl 5,3%. Výsledky ukázaly, že negativní vlivy z ekonomiky (vyšší nezaměstnanost, nižší růst mezd, přísnější úvěrování) stále více ovlivňují spotřebitelskou poptávku a domácnosti utahují své výdaje. Poklesly nejen prodeje aut, ale spotřebu domácnosti omezují či odkládají i u ostatního zboží.

\"Očekáváme, že během druhého pololetí by se ekonomika měla začít stabilizovat a to včetně trhu práce a na konci roku přeneseně očekáváme i jistou stabilizaci maloobchodních tržeb, jejichž celoroční pokles by měl dosáhnout kolem 4%.\" Oznámil analytik společnosti Atlantik FT.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy