Martin Roman - ČEZ: Kdo využil fixaci cen, udělal dobře

12. 8. 2009 – 12:01 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Martin Roman - ČEZ: Kdo využil fixaci cen, udělal dobře
Foto: ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Proč je energetický gigant ČEZ v prosazování svých zájmů tak úspěšný? Je to hlavně zásluhou šéfa této polostátní firmy Martina Romana, který má mimořádné vyjednávací schopnosti.


Nedávné setkání politiků a lobbistů v Itálii, jemuž byl přítomen, glosoval stručně. „Nešlo o žádné domluvené setkání. Když potkám známého, nedělám, že ho neznám.“

Odhady, o kolik se v příštím roce sníží cena energie, se pohybují v širokém rozmezí od tří do patnácti procent. Můžete být konkrétnější?

My to neumíme odhadnout. Poměrně velkou část hodnoty netvoří cena, kterou dokážeme predikovat, protože vychází z burzy, ale tvoří ji poplatky stanovené regulátorem. Je stále více fotovoltaických a větrných elektráren, které platíme všichni prostřednictvím regulovaného tarifu, a to se do ceny promítne. Nedokážeme predikovat navýšení této složky.

Umíme očekávat, kde se bude pohybovat velkoobchodní cena elektřiny, což je část ovlivněná námi. U domácností je náš díl a část regulátora téměř půl na půl, ale u podnikatelů je to jinak. Čím jste větší odběratel, tím menší roli u vás hraje regulovaný tarif a tím větší silová cena elektřiny. Dá se říct, že čím větší jste zákazník, tím bude pro vás v příštím roce větší pokles ceny elektřiny. 

- ČEZ kupuje podíl v Pražské teplárenské
-
ČEZ chce na českých silnicích elektromobily
-
Nejvíce státu na daních odvedl ČEZ, Telefónica O2 a Škoda Auto
-
ČSSD chce snížit ceny elektřiny o 20 až 30 procent, další volební lákadlo?

Letos měli odběratelé možnost si na příští rok zamluvit vámi nabízenou cenu elektřiny. Je pozoruhodné, že této možnosti moc podnikatelů nevyužilo. Tušíte proč?

Bylo to 4,5 tisíce zákazníků z řad domácností a malých podnikatelů, z toho devadesát procent tvořily domácnosti. Myslím si, že je to škoda. Snažili jsme se akci zpopularizovat, poměrně hodně jsme ji inzerovali. Bohužel média o nás vytvořila obraz, že lidi nevěřili tomu, že by ČEZ nabízel dobrovolně něco, co je pro ně výhodné. Budiž jim to ponaučením do budoucna.

Budete tuto službu nabízet i příští rok?

MARTIN ROMAN(39)
Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a roční stipendia na ekonomické fakultě univerzity v St. Gallen ve Švýcarsku a v Německu na Karl-Ruprechtsuniversität Heidelberg. Kariéru zahájil ještě jako student práv v roce 1992, kdy nastoupil do pozice ředitele prodeje českého zastoupení firmy Wolf Bergstrasse (výrobce bramborových lupínků). Kromě letních brigád nikdy nepůsobil jako řadový zaměstnanec. V 25 letech stanul v čele Janky Radotín vyrábějící vzduchotechniku, ve 30 letech začal šéfovat strojírenské Škodě, později Škodě Holding. V energetické firmě ČEZ je od roku 2004 ve funkcích předsedy představenstva a generálního ředitele. Je i členem dozorčí rady Českých drah. Bydlí v rodinném domě ve Velké Chuchli u Prahy. Je ženatý, má dvě dcery. Hraje golf, sbírá obrazy mladých českých umělců a kvůli kondici chodí dvakrát týdně do posilovny. Letos o prázdninách ještě vyrazí na rodinnou cyklistickou dovolenou na Šumavu.
-
Martin Roman - životopisy finančníků
Nelze předpovídat, jestli  v budoucnu k podobným okolnostem znovu dojde. Byla to zcela výjimečná situace. V dlouhodobém růstu ceny poprvé klesly, cena na burzách byla úplně nejnižší a my jsme nabídli fixaci. Myslím, že kdo této nabídky využil, udělal dobře.

Nechce se mi odejít od cen, protože čtenáři od vás čekají konkrétní hodnoty. Takže z jiné strany. Odborníci tvrdí, že příští rok elektřina zlevní, ovšem v roce 2011 cena velmi vzroste. Potvrdil byste alespoň tyto názory?

Opravdu nemám křišťálovou kouli. ČEZ má na evropském trhu podíl kolem tří procent, takže v žádném případě neovlivňujeme cenu na evropském trhu. Velkoobchodní cena je stejná od Francie po Slovensko. Liší se méně než o jedno procento. A ta cena je funkcí toho, kolik stojí ropa, je funkcí toho, jaká je spotřeba elektřiny, a je funkcí ceny povolenek CO2. Nedokáži predikovat, jak tyto hodnoty budou vypadat.

Jste označován za velmi zdatného manažera. Než jste nastoupil, dosáhl ČEZ zisk 14 miliard a loni pod vaším vedením více než 47 miliard korun.

Byl mezi čtyřmi až pěti miliardami, čtrnáct byl jen díky jednorázovému prodeji české přenosové soustavy.

Takže ještě větší rozdíl. Letos očekáváte zisk přes 50 miliard, to je pěkný počin šéfa firmy. Jaké vlastnosti by podle vás měl mít manažer?

Nejdůležitější je vybrat si kolem sebe správné lidi. V takto velké korporaci nemůže manažer dosáhnout na každé rozhodnutí, musí mít kvalitní tým lidí, na který se může spolehnout. Musí se koncentrovat pouze na důležité věci. Důležitější než dělat věci správně, je dělat správné věci. Také by měl být manažer schopen uznat svoji chybu, když ji udělá, a umět svoje rozhodnutí korigovat. Žít s tím, že úspěch spočívá v permanentní změně. Nikdy se nedostanete do stádia, že teď je to bezvadný, deset let na to nemusím sáhnout.

Klade se vám za manažerské plus, že vycházíte dobře s většinou politiků od komunistů, přes sociální demokraty až po ODS.


Já myslím, že slušný člověk, který se chová slušně ke svému okolí, by měl z principu vycházet s každým, s kým se stýká. A já se snažím chovat slušně k lidem, s nimiž jednám. Není žádný důvod, abych s nimi nevycházel. Politikům, dozorčí radě ČEZ, všem nám jde o stejnou věc, aby firma fungovala.

-
Martin Roman - životopisy finančníků

Setkání s politiky a lobbisty v Toskánsku bylo také jen slušností? Nebyl to spíš lobbing ČEZ?

Nešlo o žádné domluvené setkání. Když potkám známého, nedělám, že ho neznám.

Máte velký vliv na politiky. Někteří z nich, napříč politickými stranami, jsou vaši přátelé. Koho byste si vzal na pustý ostrov místo knihy?

Určitě bych si vzal někoho vzdělaného, mám rád chytré lidi. Vzal bych si tam někoho, od koho bych mohl nasát co nejvíce znalostí a vědomostí. Konkrétní nebudu. Byl by to někdo chytrý, vzdělaný, pohodový a kdo umí hrát mariáš.

Když tolik vyzdvihujete u partnerů inteligenci, myslíte, že setkání v Toskánsku bylo chytré? Vyvolává totiž u veřejnosti pochyby o fér hře ČEZ.

Na setkání lidí, kteří si pro svou dovolenou vybrali stejnou část Itálie, nevidím nic podezřelého či dokonce neetického. Svůj pobyt v Itálii jsem s nikým nekoordinoval a neplánoval, dovolenou  jsem trávil se svou rodinou. Byl jsem ve stejném domě, ve stejném termínu jako loni. Dovolenou jsem si rovnou objednal při loňském pobytu. Navíc, jedná se o osoby, které mohu potkat v Praze, domlouvání schůzek do Itálie by tedy nemělo žádnou logiku.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek deklaruje, že zvítězí-li v podzimních předčasných parlamentních volbách, sníží platy manažerům státních firem. O kolik byste byl ochoten jít se svou mzdou dolů?

To je naprostá spekulace, já to nebudu komentovat dopředu. To je politická věc, já jsem nikdy nekomentoval cokoli, co se týče politiky a dovolím si poprosit, aby to tak zůstalo.

Vím, že nechcete být politikem. Proč se vám víc líbí být byznysmenem?

Politik si nemůže vybrat lidi, s nimiž chce pracovat, ti jsou mu navoleni jakoby tou politickou stranou. Zatímco byznysmen si může rozhodnout, s kým chce dělat a ručí svojí hlavou, že to bude fungovat. A také by mi na politice vadilo, že je s ní spjata ztráta soukromí ještě podstatně větší než u manažera.

\"\"

Vy sám jste dokázal kolem sebe vytvořit TOP tým manažerů. Jak si vybíráte spolupracovníky?


Prvotním kritériem je inteligence, tu když nemá, tak je zbytečné se bavit dál. Musí mít vysokou technickou inteligenci. Musí mu to rychle myslet, být bystrý, mít matematické myšlení.

Pak jsou další měřítka, ve firmě jako je ČEZ, internacionální korporace, musí umět anglicky. A ne každý, kdo splňuje úvodní podmínky, má sociální inteligenci, která je také důležitá. Musí být schopen vnímat realitu a pracovat s lidmi. I lidé pode mnou musí být velmi dobří při výběru svých spolupracovníků.

Když hledáme nějakého člověka, tak se prvně díváme, zda ho nemáme v týmu ČEZ, ale protože rosteme, tak se často stává, že hledáme někoho nového. Snažíme se najímat lidi, kteří mají za sebou úspěšný pracovní život.

Začátkem devadesátých let, když jsme někoho vybírali, tak to byla sázka na základě prvního rozhovoru, dnes už za sebou mají uchazeči 15 let profesního života. Když někdo dělal šéfa prodeje a má za sebou nárůst jedno procento za čtyři roky, tak to není ten správný šéf prodeje, kterého hledám já.

Existuje rozdíl mezi manažerem státního podniku a vlastní firmy?

Neměl by, každý by se měl chovat úplně stejně. Oba manažeři mají úplně stejný cíl – zvyšovat hodnotu společnosti.

Nezatoužil jste po vlastní společnosti?

Nezatoužil, protože kdybych měl svoji vlastní firmu, tak nikdy nebo hrozně dlouho nebude velikosti ČEZ. Myslím, že jsou typy lidí, kteří jsou spíše manažeři velkého podniku, a typy, které jsou dobrými manažery středně velikého nebo malého podniku. Kolega z Rakouska, který byl velmi úspěšný manažer velkého koncernu, se rozhodl udělat sám pro sebe. Když jsem ho potkal po měsíci a ptal jsem se, zda je šťastný, tak odpověděl, že ne.

Ve velkém koncernu nemusel řešit každou maličkost, protože na to měl lidi pod sebou. Najednou byl frustrován z toho, že se musel hádat s dělníky na stavbě, kteří mu přistavovali jeden pavilon, protože na to nikoho neměl. Nakonec osobní byznys prodal a vrátil se do managementu. Na druhou stranu zase jinému vyhovuje být svým pánem, nemít nad sebou správní radu a akcionáře, raději dělat v menším nebo středním podnikání.

Marně hledám v Česku větší firmu než je ČEZ.

To byste hledala marně v celé střední Evropě včetně Rakouska.

Takže už nemáte, kam postoupit. Myslíte, že budete v čele ČEZ stále?

To určitě ne.

\"\"

Kam zamíříte potom? ČEZ šéfujete pět let.


Člověk může úplně změnit co dělá, může jít třeba učit na vysokou školu. Neříkám, že to budu dělat já. Zatím neuvažuji, co potom. Dnes má ČEZ před sebou tolik úkolů, že chci veškerou mozkovou kapacitu věnovat řízení ČEZ a ne tomu, co bude potom.

ČEZ ročně investuje 30 miliard korun. Investujete více v tuzemsku, nebo v zahraničí?

Největší investice jsou nyní v Česku. Naprostá většina peněz jde do českých investic a v žádném případě neplatí to, co se někdy proslýchá, že ČEZ, protože investuje v zahraničí, nebude mít peníze na akce doma.

My zkoumáme u každé investice hledisko její návratnosti a investujeme peníze tam, kde vidíme návratné projekty. Jsme stále ve stádiu, že máme více prostředků, než kolik vidíme návratných projektů v České republice. I proto naše zahraniční expanze.
V tuzemsku jsou těmi největšími projekty bezpochyby tři – rekonstrukce a výstavby nových bloků Tušimice, Prunéřov a Ledvice. V Tušimicích a Prunéřově bude naprostá většina nových věcí, zůstane jen to, co se vyplatí, což je vyvedení výkonu, administrativní budova, skelet pro kotel.

Ledvice je úplně nově postavený blok. Samozřejmě do budoucna těmi největšími investičními projekty budou dostavba Temelína a další jaderné zdroje.

Do letošního dubna byl Jihočeský kraj proti rozšíření současných dvou bloků o další dva. Poté, co vyhráli sociální demokraté, zastupitelé přehodnotili své stanovisko a dali zelenou rozšíření jaderné elektrárny. Minulý týden jste vypsali výběrové řízení. Kdy počítáte se zahájením a dostavbou temelínské elektrárny?

Co nejdříve, jakmile splníme všechny formální podklady, ale těžko počítat, že zahájíme stavbu dřív než za pět let. Z pohledu výstavby máme nejbyrokratičtější předpisy. Deset až dvanáct let je realistický čas pro spuštění jednoho bloku jaderné elektrárny. A to jen díky tomu, že se jedná o lokalitu určenou pro jadernou elektrárnu. Kdyby to bylo na zelené louce, trvalo by to podstatně déle.

První dva bloky stály 100 miliard korun, odhady na třetí a čtvrtý jsou o 50 miliard vyšší. Bude to stačit?

Postavit dva bloky za sto padesát miliard je mimořádně optimistický odhad.  Myslím si, že to v dnešní době není možné. Uvědomte si, že významná část těch sto miliard byla investována v socialismu. To si musíte vynásobit pěti.

Více na Profit.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,410 23,590
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články