Martin Roman končí v čele ČEZu, proč? Jak to ovlivní firmu?

14. 9. 2011 – 21:58 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Martin Roman končí v čele ČEZu, proč? Jak to ovlivní firmu?
Přesun Romana do čela dozorčí rady ČEZu dopad na akcie vliv mít nebude, Foto:ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Premiér Petr Nečas (ODS) se rozhodl odvolat z vedení elektrárenské společnosti ČEZ Martina Romana. Uvedl to ve středu server lidovky.cz, pro Mediafax mluvčí vlády Jan Osúch dodal, že Roman odchází na vlastní žádost.

"Mohu pouze potvrdit, že pan Roman odchází na vlastní žádost," uvedl Osúch. "Žádný bližší komentář k tomu nyní nemohu poskytnout," doplnil.

Roman by měl podle serveru lidovky.cz skončit v nejbližších dnech, nejpozději do jednoho týdne.

"Předseda vlády se v minulých týdnech rozhodl, že vymění generálního ředitele a předsedu představenstva ČEZ. Chce, aby se nový šéf elektrárenské společnosti plně soustředil na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Martin Roman se přesune do čela dozorčí rady. Novým generálním ředitelem se stane současný výkonný ředitel Daniel Beneš," řekl Lidovým novinám zdroj z okolí premiéra.

Psali jsme: Martina Romana chce v čele ČEZu nahradit Šéf Českých drah Žaluda


„Před několika měsíci jsem oznámil panu premiérovi, že bych chtěl skončit jako předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Pan premiér mě požádal, zda bych mohl své dlouholeté zkušenosti zúročit jako předseda dozorčí rady. Tuto nabídku jsem přijal," řekl pro Lidové noviny Martin Roman.

Romanuv odchod však provází mnoho nejasností. Zpráva navíc přišla jen den poté, co se MF DNES začala zabývat privatizací plzeňské Škoda Holding. V úterý deník řediteli ČEZ zaslal šest konkrétních otázek. Martin Roman ve středu po poledni jakékoli své angažmá ve vlastnické struktuře Škody rezolutně popřel.

"Nikdy jsem nebyl, přímo ani nepřímo, akcionářem, ani podílníkem, ani ovládající osobou Škoda Holding. Veškerý vztah k této firmě jsem ukončil před vstupem do ČEZ," stojí v prohlášení Martina Romana, které poslal krátce před druhou odpolední.

Roman se narodil v Havířově v roce 1969, vystudoval právnickou fakultu University Karlovy. V polovině 90. letech pracoval ve vedení společností Janka v Praze-Radotíně a Janka Final. V roce 1995 se stal na dva roky členem představenstva Banky Haná. V roce 2000 Martin Roman odešel z firem Janka a stal se generálním ředitelem strojíren Škoda Holding. Post generálního ředitele ČEZ zastává od roku 2004.

Dosavadní výkonný ředitel ČEZu Daniel Beneš, který by měl po Romanovi převzít vedení společnosti, se narodil roku 1970. Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské - Technické university v Ostravě a Brno International Business School - Nottingham Trent University. Podle webu ČEZu v letech 1993 - 1997 působil jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal, poté jako ředitel společnosti Hedviga Group. V letech 2000 až 2004 byl ředitelem závodu TCHAS, předního importéra a obchodníka s palivy v České republice. Od roku 2004 nastoupil do pozice ředitele úseku Nákup společnosti ČEZ. Od roku 2006 byl na pozici ředitele Divize Správa. Od června 2007 zastává funkci výkonného ředitele.

Přesun Romana do čela dozorčí rady ČEZu dopad na akcie vliv mít nebude

Přesun generálního ředitele ČEZu Martina Romana na post předsedy dozorčí rady podniku nebude mít na akcie firmy větší vliv. Agentuře Mediafax to řekl krátce po zveřejnění této zprávy hlavní analytik společnosti Cyrrus a specialista na kapitálové trhy Jan Procházka.

Podle zatím neověřených zpráv serveru lidovky.cz plánuje premiér Petr Nečas (ODS) přesunout Romana z výkonných funkcí v ČEZu do pozice předsedy dozorčí rady podniku.

Na neověřenost zprávy upozornil i analytik Procházka. "Nikdo to dosud nepotvrdil, tak není zcela jasné, co tím premiér Nečas vlastně sleduje. Podle prvotních informací totiž nejde o to, že by byl Roman z firmy vyhozen, ale pouze přesunut z výkonné pozice na jiný vysoký post," podotkl Procházka.

Podle serveru lidovky.cz by Romana měl v čele energetického gigantu nahradit současný výkonný ředitel Daniel Beneš. I kdyby se tato zpráva opravdu potvrdila, tak to podle Procházky na akcie firmy výraznější vliv mít nebude. "Investoři na to nijak prudce reagovat nebudou. Výkonného ředitele Beneše dobře znají a ví, co od něj mohou čekat. Poslední dobou navíc do řízení ČEZu výrazně zasahoval," tvrdí Procházka, podle kterého je případný přesun Romana spíš mediálním krokem, který investory nechá chladné.

"Není to Steve Jobs (do nedávné doby šéf a vizionář společnosti Apple, po jehož odstoupení ze zdravotních důvodů akcie firmy o několik procent oslabily - pozn. red.), který by byl s firmou tak úzce spojen. Firma na něm nestojí a nepadá s ním," dodal Procházka, podle kterého tato zpráva není pozitivní ani negativní.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,580 24,680
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články