Máte dobře pojištěnou nemovitost? Některé pojistky nechrání před následky vichřice a krupobití

13. 7. 2011 – 20:37 | Domácnost | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Máte dobře pojištěnou nemovitost? Některé pojistky nechrání před následky vichřice a krupobití
Jako u ostatních pojistných produktů se proto i zde vyplatí konzultovat pojištění s kvalitním finančním poradcem, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Většina pojišťoven nabízí ochranu proti pojistnému nebezpečí vichřice a krupobití v základním krytí. Na trhu jsou však stále ještě produkty, u kterých tato nebezpečí v základní variantě pokryta nejsou.

Poradci společnosti Fincentrum i zaměstnanci jejich call centra zaznamenávají od začátku července v souvislosti s letními bouřkami zvýšený zájem občanů o změnu pojistných smluv na pojištění majetku a nemovitostí. Řada z nich totiž dodnes využívá letité pojistné produkty nebo pojistky, které v základním krytí nenabízejí možnost úhrady škod vzniklých vichřicí a krupobitím. Škody způsobené těmito živly přitom jen v loňském roce dosáhly podle odhadů Fincentra na nemovitostech občanů více než 500 mil. Kč.

„Jde například o některé pojistné produkty České podnikatelské pojišťovny nebo UNIQA pojišťovny, u kterých by měli klienti sjednat rozšířený balíček pojištění či připojištění,“ uvádí Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Rizika plynoucí z bouří a krupobití přitom není radno podceňovat. Podle statistik České asociace pojišťoven činily jen za minulý rok škody z pojistných událostí způsobených vichřicí či krupobitím přibližně 2,7 mld. Kč. „Na základě obvyklé propojištěnosti, hodnoty majetku a statistik nejvýznamnějších škod můžeme odhadovat, že pojistné škody na nemovitostech občanů (nepodnikatelů) se mohly pohybovat okolo 0,5 mld. Kč,“ říká Josef Rajdl.

Číst a porovnávat pojistné podmínky se vyplatí

Řada klientů se obrací na Fincentrum ve chvíli, kdy již ke škodě dojde a poskytnuté plnění neodpovídá jejich představě. Kromě zastaralých pojistných smluv může být na vině také nedostatečné prostudování pojistných podmínek a špatný výběr pojistky.

Důležitá je například již vlastní definice vichřice. Pojišťovny mají většinou vichřici definovanou jako proudění vzduchu o rychlosti 75 km/h a více, například UNIQA pojišťovna má však v současnosti tuto hranici stanovenou již na 60 km/h. Pojišťovny také nehradí škody, které vzniknou proniknutím deště, krup, sněhu nebo nečistot do nemovitosti náležitě neuzavřenými okny, dveřmi nebo ostatními otvory do budovy v případě, že tyto otvory a netěsnosti nevznikly právě v důsledku vichřice nebo krupobití.

„V souvislosti s vichřicí a krupobitím je také velmi důležité prostudovat v pojistných podmínkách, zda bude kryta jen přímá škoda způsobená daným rizikem – například zničená střecha, nebo budou hrazeny i související náklady – například na vysoušení nemovitosti, pokud vnikne voda do nemovitosti vichřicí poničenou střechou,“ dodává Josef Rajdl.

Pozor na marketingové triky

Některé pojišťovny na českém trhu nabízí krytí pojistného nebezpečí vniknutí atmosférických srážek v rámci pojištění domácnosti – tedy v rámci pojištění movitých věcí. Ve většině případů se však jedná buď o součást nejdražšího balíčku krytí, nebo o marketingový trik, protože pojistné limity jsou velmi nízké a nemohou pokrýt vzniklé škody.

Jako u ostatních pojistných produktů se proto i zde vyplatí konzultovat pojištění s kvalitním finančním poradcem, který disponuje srovnáním jednotlivých pojistných produktů na trhu a může doporučit ten, který vyhovuje potřebám klienta nejlépe.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články