Máte rádi Chorvatsko? Chorvati lákají přistěhovalce a nabízejí 340tisíc

9. 8. 2018 – 9:15 | Životní styl | red | Diskuze:

Máte rádi Chorvatsko? Chorvati lákají přistěhovalce a nabízejí 340tisíc
Ilustrační foto | zdroj: Martin Slapnička

V chorvatském městě Vrbovsko, ležícím 70 kilometrů od přímořské Rijeky, nabízí jeho starosta Dražen Mufić 100 tisíc kun (340 tisíc korun) těm lidem, kteří se do města přistěhují. Reaguje tak na stále klesající počet lidí, kteří zde žijí.

Svůj nápad by chtěl starosta realizovat od 1. ledna následujícího roku. „Rodinný dům dnes můžete koupit v Chorvatsku za 30 až 40 tisíc euro (pozn. 750 tisíc – 1 milion korun). Ve Vrbovsku je mnoho lidí, kteří zde pracují, ale nežijí zde. Právě pro ty je příspěvek určen. Pokud rodina zažádá o příspěvek a bude splňovat všechny podmínky, dostane 100 tisíc kun (pozn. 340 tisíc korun) na koupi nového domova,“ řekl starosta Vrbovska chorvatskému Večernjimu listu. Navíc dodává, že peníze mohou dostat i obyvatelé, kteří si ve městě otevřou svou vlastní živnost.

Program na podporu nárůstu obyvatel přichází v pravou chvíli. Již několik let po sobě klesá počet lidí ve městě. „Před osmi lety ve městě nemohl nikdo sehnat práci. Zaměstnání měli jen státní zaměstnanci. Tři velké podniky ve městě zkrachovaly. Zaměstnávali okolo 800 lidí,“ vysvětluje tehdejší těžkou situaci obyvatel starosta.

Město se pomalu ze špatné situace vzpamatovává. „Našli jsme nového investora, který investoval půl miliardy kun a nyní zaměstnává 250 lidí. Výsledek však není okamžitý,“ dodává.

Město Vrbovsko má z geografického hlediska špatnou polohu. Město je na půli cesty mezi Záhřebem a Rijekou. Pro obyvatele jsou tato dvě největší města hodně vzdálená na dojíždění do práce.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články