Merkelová tlačí na ČR, aby přijala euro

- Evropská unie autor: Redakce NašePeníze.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová na zářijové schůzce naznačila českému premiérovi Petru Nečasovi, že by bylo dobré, aby Česká republika přijala euro.

Kromě zemí střední Evropy by Němci rádi viděli v eurozóně také Švédsko nebo Dánsko, Foto:SXC

Kromě zemí střední Evropy by Němci rádi viděli v eurozóně také Švédsko nebo Dánsko, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Podobný signál od Merkelové dostaly i jiné země střední Evropy, podle sobotních Lidových novin se kancléřka snaží získat nové spojence v eurozóně.

"Rádi bychom vás viděli v klubu," řekla kancléřka Nečasovi. O něco později stejným způsobem vyzvala k přijetí eura Polsko. Obě země podle informací LN nabídku odmítly.

Německo se lákáním nových zemí do eurozóny snaží vyrovnat nerovnováhu mezi "zodpovědně hospodařícím severem a utrácivým jihem".

Pokud by Česko a Polsko přijaly euro, přibyli by Německu spojenci proti "Agrární unii jihu", v jejímž čele stojí Francie s podporou Španělů, Řeků, Portugalců, Italů a dalších. LN připomínají, že řada těchto zemí stojí na hranici bankrotu.

 

<%Anketa23%>

 

Kromě zemí střední Evropy by Němci rádi viděli v eurozóně také Švédsko nebo Dánsko. Zvýšila by se tím prestiž i stabilita "euroklubu".

LN však dodávají, že takový plán je momentálně neuskutečnitelný. O vstup do společenství zemí užívajících euro totiž v současné době usiluje pouze Estonsko.

 

-Anna Francová (Med)

Kam dál?

- Václav Klaus: Euro se bude udržovat za cenu vyšších daní a omezování svobody

- Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

- Klaus: Krize je horší v zemích, které udělaly chybu a přijaly euro

Tagy: Euro eurozóna Merkelová euroměna