Microsoft kupuje Nokii za 140 miliard, chce zaplavit Afriku levnými mobily

4. 9. 2013 – 8:12 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Microsoft kupuje Nokii za 140 miliard, chce zaplavit Afriku levnými mobily
Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače. Foto:Microsoft (Bill Gates) Text: MED | zdroj: NašePeníze.cz

Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů. Zaplatí za ni zhruba 140 miliard korun a chce se zaměřit zejména na africký trh, kam chce dodávat levné „chytré“ telefony.

Microsoft je už dva roky softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů a ani spojenectví s Microsoftem nepřineslo kýžený obrat.

Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. V poslední době však firma zaostává za konkurenty jako Apple nebo Google, kteří ji předstihli v orientaci na stále populárnější tablety a chytré telefony.

"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," řekl k transakci analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodal.

„Zajímavým aspektem akvizice je, že Microsoft nyní disponuje distribučním kanálem Nokie, což je zejména v rozvojovém světě kritická podmínka úspěchu prodejů jak telefonů, tak tabletů. Negativní stránkou této akvizice je konec nadějí, že by na operační systém Windows vsadili další výrobci smartphonů a tabletů," říká analytička společnosti Gartner Carolina Milanesi.

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 244 miliard korun.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Celosvětový prodej chytrých telefonů v letošním druhém čtvrtletí poprvé překonal prodej běžných mobilních přístrojů bez operačního systému. Podle výzkumné společnosti Gartner prodej smartphonů meziročně vzrostl o 46,5 procenta na 225 milionů. Prodej běžných mobilů se naopak propadl o 21 procent na 210 milionů.

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly zhruba o čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,410 23,590
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články