Microsoft po dvou letech navýšil dividendu na 16 centů za akcii

- Investice autor: Redakce NašePeníze.cz

Softwarová společnost Microsoft navýšila čtvrtletní dividendu o 23 procent na 16 centů (zhruba tři koruny) na akcii, jde o první nárůst za poslední dva roky. V noci na středu o tom informovala agentura Reuters.

Podle nové sazby bude muset Microsoft akcionářům každý rok vyplatit zhruba 5,5 miliardy dolarů (103,4 miliardy korun).

Podle nové sazby bude muset Microsoft akcionářům každý rok vyplatit zhruba 5,5 miliardy dolarů (103,4 miliardy korun). , zdroj: NašePeníze.cz

Microsoft tak ustoupil tlaku akcionářů frustrovaných stagnující cenou akcií společnosti. Akcie největší světové softwarové společnosti se totiž v současnosti obchodují na stejné výši jako před osmi roky. Akcionáři proto dlouhodobě požadovali, aby společnost rozdělila více než 37 miliard dolarů (695,4 miliardy korun), které drží na rozvahových účtech.

"Jde o krok správným směrem," prohlásil akcionář Microsoftu Bill Smead, který patřil k hlavním agitátorům, aby společnost zvýšila vyplácené dividendy.

Microsoft začal vyplácet roční dividendy v roce 2003. Hned v následujícím roce pak společnost vyplatila speciální dividendu tři eura na akcii (74 korun), což společnost celkem vyšlo na 30 miliard dolarů (563,85 miliardy korun), a poté začala s vyplácením dividendy každé čtvrtletí. Její výše začala na osmi centech (1,5 koruny) na akcii a postupně rostla až do září 2008, kdy se zastavila na 13 centech (2,44 koruny) na akcii.

S přibližně 8,65 miliardy akcií bude muset Microsoft podle nové sazby akcionářům každý rok vyplatit zhruba 5,5 miliardy dolarů (103,4 miliardy korun).

-Filip Sušanka, Mediafax

Tagy: Microsoft investice akcie dividenda