Miliardy ze státních podniků mohou přejít do státní kasy

15. 8. 2012 – 20:43 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Miliardy ze státních podniků mohou přejít do státní kasy
Podle ministra Bendla zatím nemá stát žádnou studii, podle které by již věděl, kolik peněz by mohl vyvést z Budějovického Budvaru. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) schválil možnost čerpání zisků ze státních podniků, jako jsou Lesy ČR nebo Budějovický Budvar, do státní kasy, řekl ve středu ministr Petr Bendl (ODS). Norma by měla platit od letošního prosince, do konce roku by tak z českých lesů mohl rozpočet získat miliardu korun.

"Pro roky 2013 a 2014 je předpokládána částka ve výši čtyři miliardy korun," uvádí důvodová zpráva o dalších penězích, které by státní rozpočet mohl z Lesů ČR získat. "Počítá se s tím již v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Půjde to proti deficitu důchodového účtu," řekl o přesměrování peněz premiér Petr Nečas (ODS).

Podle současné legislativy musí zisky zůstat v podniku, jsou tak pro vládu nedotknutelné. "Státní podnik už podle svého názvu a s ohledem na to, kým byl zřízen, je především podnikem státu a jako takový by měl určitým způsobem sdílet vývoj hospodaření státu jako celku a rovněž by měl adekvátně participovat na řešení těch situací, kdy stát čelí závažným problémům ekonomické povahy," píší úředníci ministerstva zemědělství.

Zákon počítá s tím, že zakladatel státního podniku (u Lesů ČR ministerstvo zemědělství) může rozhodnout o vytvoření nového "fondu zakladatele". Každý rok zakladatel určí, jaká část zisku se do fondu přesune. O tom, zda se peníze přelijí do státního rozpočtu, nebo zda je využije zase daný státní podnik, bude rozhodovat podle předložené novely vláda.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) se již dříve nechal slyšet, že by peníze ze státních podniků využil na podporu výstavby dopravní infrastruktury. Naopak zemědělské odbory pod vedením Bohumíra Dufka by miliardy investovaly do údržby krajiny. S návrhem v principu souhlasí i opoziční demokraté. Jejich předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) Mediafaxu řekl, že normu nejspíš v dolní komoře parlamentu podpoří.

Mezi státní podniky s neregulovanými zdroji financí se kromě Lesů České republiky řadí také Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu ČR, Vojenské lesy a statky ČR a národní podnik Budějovický Budvar. O převodu peněz se ale zatím uvažuje pouze u Lesů. "U ostatních podniků se nepředpokládá zřízení fondu zakladatele kvůli použití zisku na úkoly vykonávané podnikem a možnost zřízení fondu zakladatele bude zvažována až po další detailní analýze hospodaření u jednotlivých podniků v návaznosti na jejich plánovací dokumentaci," nechávají možnost převodu peněz i u ostatních podniků ministerští úředníci.

Podle ministra Bendla zatím nemá stát žádnou studii, podle které by již věděl, kolik peněz by mohl vyvést z Budějovického Budvaru.

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,680 23,860
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články