Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají

25. 6. 2009 – 19:10 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají
Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Počet lidí, jejichž minimální jmění dosáhlo v roce 2008 1 milionu amerických dolarů, poklesl ve srovnání s rokem 2007 o 14,9 % a počet lidí, jejichž majetek činil v roce 2008 více než 30 milionů USD poklesl dokonce o 24,6 %. Celková hodnota majetku dolarových milionářů poklesla v meziročním srovnání o 19,5 % a činila 32,8 bilionů USD. Pokles počtu takto movitých lidí a jejich majetku nastal po robustním vzrůstu v letech 2006 a 2007, nyní se jejich počet a majetek pohybuje dokonce pod úrovní roku 2005. Vyplývá to z průzkumu společnosti Capgemini ve spolupráci s Merrill Lynch.


Z celkové populace dolarových milionářů utrpěli největší finanční ztráty lidé s majetkem nad 30 milionů USD, jejich bohatství pokleslo o 23,9 %.

„Letošní zpráva ukazuje zřetelný posun ve srovnání se zprávami z minulých let“, říká Jiří Briford, Head of Financial Services, Capgemini. „Po uplynulém, nestálém roce vidíme posun v aktivitách a prioritách movitých lidí. Znamená to aktuální příležitost pro vedení investičních firem a jejich poradce, aby těmto změnám porozuměli a efektivně svým klientům pomáhali v orientaci v dobách ekonomické nestability a budovali vztahy, které budou přinášet úspěchy v budoucnosti.“

Populace bohatých lidí je stále koncentrovaná, ale posouvá se

Populace nejbohatších lidí se nachází nejvíce v Severní Americe, Asii a Evropě. K prvním třem zemím patří USA, Japonsko a Německo – majetek dolarových milionářů žijících v těchto zemích dosahuje 54 % celosvětového majetku všech movitých, což znamená oproti roku 2007 nárůst o 0,7 %. Počet čínských dolarových milionářů překonal počet zámožných lidí v Británii. Číňané tak v žebříčku nejbohatších lidí zaujímají 4. místo. Počet takto movitých lidí poklesl nejvíce v Hong Kongu, a to o 61,3 %, nyní v tomto městě žije 37 000 lidí s majetkem větším než 1 milion USD.

V USA poklesla populace velmi bohatých osob o 18,5 %, nicméně počet bohatých Američanů dosahuje 2,5 milionu, což je 28, 7 % celkového celosvětového počtu všech bohatých. Počet movitých Evropanů poklesl, např. o 12,6 % ve Francii a o 2, 7 % v Německu. V Japonsku, které v asijském regionu zaujímá z hlediska počtu movitých lidí celých 50 %, poklesla populace milionářů na 9,9 %, což je ve srovnání s Hong Kongem mírný pokles. Za relativně příznivá čísla mohou být Japonci vděčni makroekonomickému růstu započatém v roce 2007.

Objem majetku bude růst v závislosti na ozdravění globální ekonomiky

Očekává se, že majetek bohaté populace vzroste do roku 2013 na 48,5 bilionu USD, a to při postupném ročním růstu o 8,1 %. Severní Amerika a Asie budou i nadále nejbohatšími regiony, v roce 2013 však Asie Severní Ameriku v počtu dolarových milionářů předstihne. Oba regiony budou závislé na spotřebě USA a růstu čínské ekonomiky, tedy na růstu poptávky po zboží.

Movití lidé preferovali hotovost, instrumenty s pevným výnosem a zvýšili preference bezpečných investic v tuzemsku

Movití lidé snížili své držení akcií. Většina jejich příjmů připadala na výnosy z fixních investic a na výnosy z peněžních a likvidních aktiv hotovosti. Movití lidé investovali v uplynulém roce daleko více do nemovitostí než dříve, nárůst dosáhl ve srovnání s rokem 2007 téměř 4 %, celkově pak podíl investic dolarových milionářů do realit stoupl o 18 %.

Podíl investic do aktiv hotovosti významně vzrostl (o 21 % v celkovém portfoliu a o 7 % v porovnání s rokem 2006). Japonsko, kde jsou úspory tradičně vysoké, zaznamenalo v příklonu k hotovým penězům největší nárůst, a sice o 30 %. Naproti tomu Severoameričané drží prvenství v nejnižším percentuálním počtu peněžního majetku – pouhých 14 %, což je 3% nárůst oproti roku 2007.

„Loňský rok byl o záchraně, ne o zhodnocování,“ řekl Dan Sontag, prezident Merrill Lynch Global Wealth Management. „Bez bezpečného útočiště by bohatí lidé skončili s významnými ztrátami v jejich portfoliích. Až se trh zotaví, budou moci znovu flexibilně rozvinout své strategie a investovat do nově nabízených příležitostí.“


Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články