Miloš Zeman: Ministr Heger je jediný, kdo rozumí své práci

14. 4. 2011 – 10:52 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Miloš Zeman: Ministr Heger je jediný, kdo rozumí své práci
Chybou podle bývalého premiéra je, že v současném koaličním kabinetu nemá nikdo z ministrů ekonomické vzdělání, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Kvalitní ministr musí rozumět svému oboru a jediným takovým je v současném koaliční vládě ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ve čtvrtek to prohlásil na semináři k důchodové reformě bývalý předseda ČSSD a expremiér Miloš Zeman.

"Podmínkou pro kvalitní práci ministra je, že ministr rozumí svému oboru. To znamená, že může být současně politikem, ale určitě odborníkem. Zdá se, že jediný, ze současné vlády, kdo toto splňuje je ministr zdravotnictví Leoš Heger, protože byl řadu let úspěšným ředitelem nemocnice v Hradci Králové," sdělil Zeman na začátku semináře.

Miloš Zeman bude kandidovat na českého prezidenta

 

Chybou podle bývalého premiéra je, že v současném koaličním kabinetu nemá nikdo z ministrů ekonomické vzdělání. "Bohužel, to není vláda jediná," řekl. Podle Zemana je totiž pro ekonomická rozhodnutí takové vzdělání "nikoli dostačující, ale nutnou podmínkou".

Na adresu reformy penzijního systému schválené vládou Zeman poznamenal, že si není jistý, zda budou lidé chtít ukládat své peníze do soukromých fondů. Poukazoval přitom na jejich nízké výnosy. "Lidé by v nich totiž přišli ročně zhruba o jedno procento svých uložených peněz," myslí si.

Sám bývalý šéf ČSSD vidí reformu důchodů v několika krocích. Jedním z nejdůležitějších je podle jeho slov zvýšení míry sociálního pojištění ze současných 28 procent hrubé mzdy na 30 procent. Proti jsou ale firmy a pravicové strany. Zeman s nimi ale nesouhlasí. Podle něj se investoři nedívají na výši sociálního pojištění, ale řídí se podle výše průměrné mzdy. A ty má ČR jedny z nejnižších v Evropě, dodal.

V budově České národní banky (ČNB) měly ve čtvrtek diskutovat politické a ekonomické špičky o podobě důchodové reformy. Vrcholem mělo být vystoupení předsedy vlády Petra Nečase (ODS). Kvůli vládní krizi se nakonec semináře nezúčastnil. Začátek debaty o důchodové reformě se proto nesl v duchu hodnocení současného kabinetu.

-Tomáš Paták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články