Ministerstvo kultury rozdělí granty pro vydávání periodik a sborníků

10. 3. 2009 – 12:07 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo kultury rozdělí granty pro vydávání periodik a sborníků
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo kultury navýšilo o čtyři miliony korun grantový okruh, ze kterého je mimo jiné podporováno i vydávání literárních časopisů.Již minulý týden ministr kultury Václav Jehlička jednal se zástupci odborné veřejnosti z grantových komisí ministerstva, aby se vzájemně informovali a našli možné cesty k uspokojivému řešení s ohledem na současnou ekonomickou situaci.

\"Programy ministerstva kultury stoprocentně kopírují částku z roku 2008, což lze jednoznačně brát jako úspěch. V oblasti grantů jsme se dostali na šedesát pět procent loňského roku a zde vidím prostor pro jednání s ministerstvem financí. Naší snahou je docílit osmdesáti pěti procent roku 2008 a chci pro to udělat maximum,\" uvedl Václav Jehlička.

Ministr kultury si je však vědom, že granty pro vydávání literárních periodik nekopírují celkové snížení rozpočtu a přislíbil hledat přednostně řešení právě pro tuto oblast. \"Víme, že vydávání časopisu nelze jednoduše přerušit. Věřím, že navýšení o čtyři miliony korun dá literárním časopisům v dnešní nejisté době určitou jistotu,\" dodal ministr.

\"Ministerstvo kultury není tzv. ekonomickým ministerstvem, ač by si to dle mého názoru zasloužilo. Nově schválená kulturní politika je doufejme první vlaštovkou v tomto směru a mohla by opravdu nastolit trend k \"ekonomizaci kultury\" v tom dobrém smyslu - tedy kultura jako jeden z motorů ekonomiky. Nynější ekonomická krize může ale paradoxně napomoci učinit některé kroky, jakými je například transformace našich příspěvkových organizací. Je zřejmé, že by pak zbylo i více peněz na ministerské granty,\" doplnil Jehlička.

Rok 2008 byl ve srovnáními s předešlými v oblasti grantů poměrně štědrý. Rozpočet oddělení knihoven byl pak navíc mimořádně posílen o dalších 6 milionů, takže letošní pokles se může na první pohled zdát ještě razantnějším. Příslušná grantová komise tak bude v letošním roce rozdělovat na podporu vydávání periodik nikoli 9, ale 13 milionů korun. Ministerstvo kultury však dalšími granty podporuje i vydávání neperiodických tiskovin, dětské literatury, nákup beletrie do knihoven či překlady českých literárních děl do zahraničí.


Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články