Ministerstvo práce: Pro výběr důchodů nebudete potřebovat žádné speciální bankomaty

22. 8. 2011 – 19:54 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo práce: Pro výběr důchodů nebudete potřebovat žádné speciální bankomaty
Převod peněz z účtu karty na osobní účet penzisty, pokud ho má, se bude provádět zdarma, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vybírání důchodů i sociálních dávek nebude podle ministerstva vázáno na žádné speciální bankomaty. Půjde o běžnou síť bankomatů, nebudou se zřizovat žádné nové bankomaty pro výplatu penzí.

Senioři si budou tedy od roku 2013 vybírat důchody v normálních bankomatech, a ne v nějakých speciálních, jak uvedla například pondělní MF DNES a po ní další média. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvádí na svých stránkách na pravou míru, jak si lidé budou důchody vybírat. (Více čtěte v článku:Od roku 2013 si budou penzisté vybírat důchody přes vybrané bankomaty )

Možnost zachovat donášku penze domů se i nadále předpokládá u osob upoutaných na lůžko nebo osob nad určitou věkovou hranici. V tomto směru není učiněno rozhodnutí. Vše se odvíjí od podmínek soutěže, která zatím nebyla vypsána. Aktuálně vyhlášená obchodní soutěž se týká vyplácení sociálních dávek, uvádí se na stránkách rezortu.

Možnost donášky peněz domů u osob soběstačných či mladších určité věkové hranice bude zachována – byť bude zpoplatněná. V tomto případě se mluví o částce v řádech korun.

Převod peněz z účtu karty na osobní účet penzisty, pokud ho má, se bude provádět zdarma. Toto bude možné nastavit automaticky.

Na závěr rezort uklidňuje všechny, kteří mají obavy z možných snadných exekucí sociálních dávek. "Zmíněná snadnost exekuce sociálních dávek při zavedení sociální karty, která způsobí, že exekuovaný 'nebude mít na rohlík', rozhodně nehrozí. V první řadě už proto, že již dnes zákon garantuje neexekuovatelné minimum, které příjemci sociálních dávek musí zůstat zachované," uzavírá rezort.

-Jana Hanousková | MED

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články