Ministerstvo spravedlnosti chce přidat zaměstnancům soudů a státních zastupitelství

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

S požadavkem na částku ve výši 2,6 miliardy korun se na středeční jednání vlády vypraví ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Peníze hodlá použít na zvýšení platů zaměstnanců soudů a státních zastupitelství v letech 2011 až 2014.

Platy porostou lidem, kteří pracují na soudech a státních zastupitelstvích, postupně, Foto:SXC

Platy porostou lidem, kteří pracují na soudech a státních zastupitelstvích, postupně, Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Rezort chce dosáhnout toho, aby se výše platů zaměstnanců soudů a státních zastupitelství přiblížila té, která se měsíc co měsíc objevuje na výplatní pásce ostatních státních zaměstnanců. "Státní závěrečný účet za rok 2010 udává, že průměrný plat v národním hospodářství v uvedeném roce činil 23 951 korun, plat v nepodnikatelské sféře činil 24 289 korun a plat v rozpočtové sféře činil 24 794 korun. Tyto údaje vysoce překračují průměrné platy dosažené v rezortu spravedlnosti, když zaměstnanec státního zastupitelství pobíral v roce 2010 v průměru 19 572 korun a zaměstnanec soudu 19 357 korun," srovnává ministerstvo v důvodové zprávě výdělky.

Platy porostou lidem, kteří pracují na soudech a státních zastupitelstvích, postupně. V příštím roce by na své výplatnici měli najít částku o 1725 korun vyšší, o dalších 2300 korun by se jejich měsíční plat měl zvýšit v roce 2013, přičemž o stejnou částku by měl vzrůst i v roce následujícím. V roce 2014 by zaměstnanci soudů měli v průměru brát 23 570 korun, jejich kolegové ze státních zastupitelství by měli pobírat plat v průměrné výši 23 200 korun.

-Veronika Žižlavská | MED

Tagy: peníze platy soudci Ministerstvo spravedlnosti státní zástupci