Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro pacienty další poplatky, kde si připlatíme?

7. 4. 2011 – 19:57 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro pacienty další poplatky, kde si připlatíme?
Novela zákona o pojištění počítá i s omezením možnosti pacientů změnit svou zdravotní pojišťovnu, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Poplatek ve výši 200 korun za návštěvu specialisty bez doporučení praktika, je opět ve hře. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že s platbou počítá v další fázi reforem, navíc uvažuje i o platbě ve výši 90 korun za ošetření u lékaře, u něhož není pacient registrovaný.

Nové poplatky jsou součástí chystané velké novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. "Rád bych ale podotkl, že 200korunový poplatek bude ještě předmětem koaličních jednání," řekl náměstek ministra Petr Nosek

"Nedokážu teď odhadnout, jestli po jednáních bude poplatek 60 nebo 90 korun, ale my bychom rádi, aby reguloval systém odborných vyšetření," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Dodal, že výjimkou z tohoto poplatku může být například návštěva psychiatra nebo očního lékaře.

Ministr ovšem znovu zopakoval, že i přes nové poplatky nechce významně zvyšovat spoluúčast pacientů, reformu by měly nejvíce pocítit zdravotní pojišťovny a nemocnice. Jich se třeba dotkne i plánovaná redukce lůžkového fondu.

TIP: Vše na téma zdravotnictví v ČR

Novela také počítá se vznikem přístrojové komise, která by regulovala vstup nových zdravotnických technologií na český trh nebo větší kontrolu sítě zdravotnických zařízení. Nově by se měla síť nemocnic regulovat daleko více zdravotními pojišťovnami. Ministerstvo ale zároveň počítá s tím, že nově vznikající zdravotnické zařízení bude muset projít výběrovým řízením přímo na ministerstvu.

"Pokud bude výsledek tohoto řízení kladný, zdravotní pojišťovna může uzavřít se zařízením smlouvu. Pokud bude výsledek opačný, pojišťovna smlouvu uzavřít nesmí," řekl Nosek.

Zdravotnická reforma nastupuje, někde si pacienti připlatí

 

Novela zákona o pojištění počítá i s omezením možnosti pacientů změnit svou zdravotní pojišťovnu. "Nově bude omezeno, že pacient do 30. 6. bude muset oznámit své rozhodnutí měnit pojišťovnu, pojištěncem u nové pojišťovny se stane ale až od dalšího roku," vysvětlil Nosek.

Předloha má současně vymezit prostor pro zdravotní připojištění, zároveň vytvoří prostor i pro vyčlenění některých výkonů z úhrady zdravotního pojištění.

Dalším chystaným zákonem je celý nový předpis o zdravotních pojišťovnách, v něm ministerstvo počítá s povinnou neziskovostí pojišťoven nebo odpovědností za tvorbu a kultivaci nemocniční sítě.

Heger se ve čtvrtek vrátil k technické novele téhož zákona o zdravotním pojištění, která ve středu prošla vládou. Zmínil, že se v jejím rámci nepodařilo prosadit změnu poplatku za recept tak, aby se platilo 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na něm.

"Tady jsme nedošli ke shodě, protože koaliční partneři trvali na spojení této změny s vyškrtnutím některých levnějších léků z úhrad. "My tak pracujeme na obou změnách a znovu je předložíme," řekl Heger.

Stále také trvá na tom, aby většina reformních zákonů přišla do vlády nejpozději v červnu letošního roku, aby je stihla sněmovna projednat ještě před prázdninami.

Bárta: Kdo chce robotickou operaci a malou jizvu, ať si připlatí

VV: Od příštího roku si lidé připlatí za nadstandardní péči

 

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články