Ministr dopravy Bárta chce sloučit České dráhy, ČD Cargo a SŽDC

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Pokud se podaří úspěšně transformovat tzv. živou dopravní cestu pod Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), chtěl by ministr dopravy Vít Bárta (VV) s touto společností sloučit České dráhy a nákladní ČD Cargo.

České dráhy podle Bárty pro globální konkurenci nemají dostatečnou velikost, Foto:VV

České dráhy podle Bárty pro globální konkurenci nemají dostatečnou velikost, Foto:VV, zdroj: NašePeníze.cz

Mohlo by k tomu dojít nejdříve na začátku roku 2013, řekl v neděli Mediafaxu Bárta.

"Na příští rok se chystá restrukturalizace, živá dopravní cesta by měla být převedena pod Správu železniční dopravní cesty. Pokud bude úspěšná, v dlouhodobém horizontu plánujeme vznik holdingové struktury po vzoru Deutsche Bank," informoval Mediafax Bárta. Nejdříve by k tomu podle něj mohlo dojít na přelomu roku 2012 a 2013.

 

TIP: Audit v ČD Cargo ukázal manažerská pochybení, která společnost připravila o miliardy

 

České dráhy jsou podle Bárty významnou organizací ve střední Evropě v obalsti logistiky. Pro globální konkurenci však podle ministra nemají dostatečnou velikost, aby mohly dále expandovat.

Živou dopravní cestu tvoří výpravčí a ostatní zaměstnanci, starající se o provoz vlaků. V současnosti spadají pod České dráhy, v budoucnu by měli tito lité patřit pod SŽDC. Péče o koleje a některé z nemovitostí už byla pod SŽDC převedena. ČD na této transakci získaly 12 miliard korun.

-Petra Kotvová,Mediafax

Tagy: bárta České dráhy ČD Cargo SŽDC