Ministr Heger: Sádra, injekce i primář za příplatek

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Příští rok nakonec nebude tolik nadstandardů ve zdravotnictví, za které si připlatíme. Ministr zdravotnictví Leoš Heger přiznává, že nechce příliš dráždit Ústavní soud, který o nich bude rozhodovat.

Zdravotnictví chybí peníze a lidé si tak za nadstandardní zákroky připlatí, Foto:SXC

Zdravotnictví chybí peníze a lidé si tak za nadstandardní zákroky připlatí, Foto:SXC, zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnicví si podle MF Dnes představuje, že by třeba operace konkrétním primářem v Praze mohla stát tisíc korun a víc. Nemocnice by však za takové operace rády vybíraly kolem pěti tisíc.

O peníze by se pak měla nemocnice s lékařem podělit. „Když například lékaři ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové dostávali peníze za granty, dělili se s nemocnicí půl napůl,“ přirovnává Heger.

Co si zaplatíme?

1. očkování: na pneumokoky, pokud chtějí rodiče pro dítě to dražší – doplatek cca 700 Kč (místo dnešních 1 728 Kč)

2. materiál: lehčí plastovou sádru -doplatek cca 141 Kč (dnes – zhruba 700 korun) – lepší oční čočky tvrdé – doplatek cca 300 Kč (místo dnešních 1 799 v průměru), oční čočky měkké -doplatek cca 1 500 Kč (místo dnešních například 2 983 Kč)

3. dalších 12 chirurgických výkonů, například operace bez jizvy vnitřkem těla místo laparoskopie u zákroků na děloze či vaječnících, či operace robotem, které lékaři ještě musí odsouhlasit

4. konkrétní lékař u porodu či operace nebo zákroky mimo ordinační hodiny

Zdroj: MZČR: Návrh novely vyhlášky, ekonomicky náročnější varianta

Tagy: zdravotnictví peníze poplatky leos heger injekce primar příplatek Sádra