Ministr Životního prostředí Chalupa: Na program Zelená úsporám nejsou peníze

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Šance, že by se znovu obnovil program Zelená úsporám, zatím není, nejsou totiž na něj peníze. V úterý to uvedl ve vysílání Radiožurnálu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Program Zelená úsporám podporuje realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie, Foto:SXC

Program Zelená úsporám podporuje realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Podle Chalupových slov záleží také na odstraňování škod v Japonsku, které bylo postižené ničivým zemětřesením.

"Celé to spočívá v tom, že zdrojem pro realizaci tohoto programu jsou prodeje jednotek AAU podle Kjótského protokolu. My je postupně prodáváme. Je veřejným tajemstvím, že největším kupujícím je Japonsko," uvedl Tomáš Chalupa.

Nikdo v současnosti nedokáže říci, zda Japonsko s ohledem na katastrofu přestane jednotky AAU úplně nakupovat nebo jich bude naopak nakupovat víc, dodal Chalupa.

"To je v tuto chvíli opravdu nejasné," uzavřel.

Jednotka AAU je veličina definovaná v rámci Kjótského protokolu, která představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu emisí skleníkových plynů v období 2008 až 2012.

Program Zelená úsporám podporuje realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. 

-Jana Hanousková | MED

Tagy: dotace peníze program zelená úsporám