Misterstvo financí chce vzít živnostníkům daňové výhody

26. 9. 2011 – 9:20 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Misterstvo financí chce vzít živnostníkům daňové výhody
výpočet daní paušálem využívá zhruba polovina z necelého milionu živnostníků | zdroj: NašePeníze.cz

Živnostníci, kteří využívají pro výpočet daně paušál, by mohli přijít o všechny daňové úlevy. Mezi ně patří především sleva na dítě, manželku, odpočet na hypotéku nebo na penzijní spoření a dary. Museli by se tak vzdát desítek tisíc korun. Zbyla by jim jen sleva na poplatníka. Podle MF DNES to navrhují úředníci ministerstva financí.

Omezení výhod by platilo i pro zaměstnance, kteří zároveň podnikají anebo pronajímají nemovitost a využívá přitom právě paušál. Ti by neměli nárok ani na připravovanou zaměstnaneckou daňovou slevu ve výši tři tisíce korun ročně. Jediná daňová výhoda, která by uživatelům paušálů zůstala, by byla sleva na poplatníka, která letos činí 23 640 korun.

TIP: Paušální výdaje procentem

MF DNES uvedl, že výpočet daní paušálem využívá zhruba polovina z necelého milionu živnostníků. Tento způsob jim vyhovuje nejen finančně, ale také svou jednoduchostí – není nutné schraňovat účtenky. Například daňový poradce, kterému se daří, si může od příjmu paušálně odečíst 40 procent a teprve ze zbytku zaplatit daň a pojistné. A to bez ohledu na to, že jeho skutečné náklady na kancelář, počítač a vzdělávání nepřesáhnou dvacet procent jeho příjmů.

Ještě více si mohou odečíst řemeslníci a zemědělci (80 %) a ostatní živnostníci (60 %), u kterých se předpokládá, že mají náklady přece jen vyšší. Výsledkem toho je, že dnes odvádí OSVČ v průměru 8 184 korun, zatímco zaměstnanec platí téměř čtyřikrát víc.

Kam dál?

- Nečas: Vláda neuvažuje o snížení výdajových paušálů pro živnostníky

- Podnikatelům se sníží výdajové paušály. Ať platí vyšší daně, říká Kalousek

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články