Mladí se dočkají nové podpory bydlení od státu

16. 3. 2016 – 19:52 | nasepenize | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mladí se dočkají nové podpory bydlení od státu
zdroj: freeimages.com

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce?

„Důležité je, aby se zpřístupnily úvěry na pořízení vlastního bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nízkoúročený úvěr na pořízení bydlení

Úvěr na bydlení od 50 do 600 tisíc korun mladým lidem do 36 let, kteří pečují trvale o dítě do šesti let, bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Nízkoúročený úvěr bude možné využít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení, ale i na koupi bytu nebo rodinného domu či na převod družstevního podílu v bytovém družstvu.

Výše úvěru je jednak omezena absolutní částkou 600 tisíc korun, ale také relativně k ceně pořizovaného bydlení a k výši celkového financování pomocí zadlužení, tedy 50 procent pořizovací ceny nemovitosti a 90 procent pořizovací ceny pomocí všech úvěrů. Úvěr je navíc možné bez sankcí kdykoliv předčasně splatit.

Úroková sazba od 1,46 procenta

Úroková sazba je odvozena od aktuální základní referenční úrokové sazby Evropské unie, která od 1. ledna 2016 činí 0,46 procenta. K referenční úrokové sazbě je připočten jeden až dva procentní body podle rizikovosti žadatele. Úvěr je poskytován na 15 let s fixací maximálně na pět let.

Možnost přerušení splácení až na šest let

Splácení úvěru je možné přerušit maximálně třikrát až na dva roky, tedy celkem na dobu šesti let. Důvodem přerušení může být narození nebo osvojení dalšího dítěte či obtížná životní situace, jako je úmrtí partnera, dlouhodobá nemoc či nezaměstnanost po dobu delší než tři měsíce.

Úvěr je při přerušení úročen jednoprocentní sazbou. Vzhledem ke konkrétnímu výčtu situací při přerušení splácení dlužníky je podle vlády nepravděpodobné, že by mohlo dojít ke zneužití přerušení a využití velmi výhodné úrokové sazby.

Ozývají se i hlasy proti

Mladé rodiny s dětmi mívají u bank často ztíženou pozici při žádostech o úvěr na bydlení. Pro banky jsou bonitnější bezdětní žadatelé, a to i přesto, že mají srovnatelné příjmy. SRFB hodnotí bonitu dlužníka podle svých pravidel. Klient tak může být pro SFRB méně rizikový než pro banku.

Nesplacených úvěrů se SFRB neobává. V minulosti totiž SFRB poskytl více než 30 tisíc úvěrů fyzickým osobám v hodnotě přesahující osm miliard korun a problémové úvěry dosáhly pouze jednoho procenta, ohrožené úvěry pak 0,2 procenta. V porovnání s bankami si SFRB vede znatelně lépe.  

Někteří odborníci se ale domnívají, že v oblasti komerčních úvěrů je nabídka již dostatečně široká a státní podpora mladých rodin s dětmi je tudíž zbytečná. Úrokové sazby komerčních úvěrů jsou v současné době tak nízké, že jsou s vládním návrhem srovnatelné. Na druhou stranu očividnou výhodou návrhu je, že není nutná zástava nemovitosti. Díky tomuto úvěru bez nutnosti zástavy jsou banky v lepší pozici, protože mají více zajištěný úvěr.

Developeři a realitní makléři jsou návrhu nakloněni. A není divu. Developerům i realitním kancelářím přibydou další zákazníci, kteří si budou moci pořídit vlastní bydlení. Trh bude navíc podle nich obohacen o další možnosti financování bydlení.

Ministryně pro místní rozvoj počítá pro letošní rok s poskytnutím úvěrů v objemu až 100 milionů korun. Vzhledem k objemu vyčleněných výdajů by hypoteční trh neměl být ovlivněn. Banky poskytnou za pouhý měsíc úvěry na bydlení za více než 10 miliard korun.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články