Mladí si musí naspořit na důchod sami, mají na to dost času, tvrdí expert VV

23. 6. 2010 – 21:11 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mladí si musí naspořit na důchod sami, mají na to dost času, tvrdí expert VV
Spořit na důchod by si měli především mladí lidé, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Valorizace důchodů bude, prohlásil ve středu ekonomický expert strany Věci veřejné Kamil Jankovský. Vyjednávací tým odborníků budoucí vládní koalice se na tom podle jeho slov shodl.

"Důchodová reforma se zatím neprojednávala, pouze okrajově. Vše, co se projednává v expertní skupině, musí být následně potvrzeno K9. Co se týká valorizace důchodů, tak v expertní skupině nebyl rozpor," řekl Jankovský.

 

TIP: Důchodová kalkulačka pro výpočet státní penze , nebo si spořítejte kolik naspoříte sami pomocí penzijního připojištění.

 

Přiznal, že v expertní skupině však se neshodne v rozsahu redukce škrtů sociálních dávek a na některých opatřeních v příjmové stránce rozpočtu.

"Chceme zvýšit korporátní daň o jedno procento oproti dnešku. Neshodli jsme se, že by měla být progresivní daň, tak, aby mohly být na stejné úrovni všechny příjmové skupiny," řekl a dodal, že shoda ve skupině nepanuje ani ohledně tzv. daňové amnestie.

Jakým způsobem se budou redukovat náklady státu, experti musí teprve prodiskutovat. "Přestože škrty a redukce nákladů jsou nezbyté, chtěli bychom, aby příjmové skupiny, které nemohou výši příjmů ovlivnit, nebyly reformami zasaženy," uvedl.

Stejný názor má i jeho kolega z Věcí veřejných Martin Vacek. "Chceme udržet stávající životní úroveň současných důchodců. Důchodová reforma by neměla být černá díra, neměl by to být proces, který povede k dalšímu zadlužování," dodal.

 

<%Anketa6%>

 

Spořit na důchod by si podle Vacka měli především mladí lidé. Ti mají na úspory dostatek času i příležitosti, je na nich, aby převzali zodpovědnost za svou budoucnost. "V tuto chvíli říkáme, že model valorizace podle stávajícího systému je potřebný," shrnul Jankovský.

Varoval, že důchodová reforma bude probíhat současně s reformou zdravotnictví, dopady na výdaje nízkopříjmových skupin by tak mohly být vysoké. Proto chtějí Věci veřejné rozsah škrtů ve výdajích státu provést citlivě. "Dvě třetiny bychom chtěli ušetřit na výdajové stránce, třetinu na příjmové," řekl Jankovský. Škrty by chtěly Věci veřejné rozdělit na následující dva roky.

-Mediafax

Kam dál?

- Správná penzijní reforma? To se ukáže až za desítky let

- Důchod bude v budoucnu mnohem nižší, mladí spořte

- Lidé mladší čtyřiceti let si musí na stáří našetřit peníze sami tvrdí analytik

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články