Mladí si pořizují vlastní bydlení bez ohledu na cenu, chtějí do svého

4. 10. 2011 – 21:22 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mladí si pořizují vlastní bydlení bez ohledu na cenu, chtějí do svého
Podle sociodemografického vývoje roste vedle samostatně žijících mladých lidí i počet samostatně nebo spíše osaměle žijících seniorů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř polovina mladých lidí si vlastní bydlení pořídila nebo chce pořídit až v okamžiku, kdy se osamostatňují od rodičů, a to bez ohledu na aktuální cenovou nabídku na trhu. Vyplývá to z průzkumu ČSOB, který banka zveřejnila v úterý.

„Průzkum, ve kterém jsme se zaměřili na mladé zájemce o bydlení a lidi, kteří si na nový dům či byt vzali hypotéku, uvádí, že většina mladých považuje za správný čas na pořízení bydlení výhodnou situaci na nemovitostním trhu. Tvoří je více než 27 procent. Realita je ale jiná,“ říká Ivana Bohatcová z ČSOB.

„Téměř polovina těchto lidí si vlastní bydlení pořídila nebo chce pořídit až v okamžik, kdy se osamostatňují od rodičů bez ohledu na aktuální cenovou nabídku na trhu,“ doplnila.

Tak by se podle průzkumu ČSOB chovalo 45 procent z těch, kdo už splácí hypotéku a 39 procent těch, kteří o bydlení teprve uvažují.

Nejvýraznější nárůst zaznamenaly v posledních letech domácnosti, v nichž žijí samostatně lidé ve věku 25 – 34 let. Trend singles za posledních 15 let vzrostl pětinásobně.

Podle sociodemografického vývoje roste vedle samostatně žijících mladých lidí i počet samostatně nebo spíše osaměle žijících seniorů. V roce 2010 jich bylo více než půl milionu.

Žít „single“ je trend, kterému se přizpůsobuje i Česká republika. Počet domácností, v nichž žije pouze jediný člověk, v loňském roce dosáhl jednoho a čtvrt milionu lidí, což přestavuje víc než 11 procentní podíl na celkové populaci.

Čísla, která zveřejnil Český statistický úřad, dokreslují i zkušenosti finančních ústavů. Podle zkušeností ČSOB také přibývá jedinců, kteří si hypotéky berou samostatně.

V tomto trendu se Česká republika stále více přibližujeme tradičním západoevropským zemím jako je Velká Británie, Nizozemsko, Francie či sousední Německo a Rakousko, kde podíl domácností jednotlivců na celkové populaci přesahuje dokonce 15 procent.

Naopak státy na východ od našich hranic i jižní státy včetně Španělska a Itálie tomuto trendu nepodléhají a zachovávají si tradiční model rodinného bydlení. V Itálii dosáhly singl domácnosti pouhých pěti procent.

-Denisa Křížová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články