Mnoha fotovoltaikům nevyjde byznys. Nestihnou se připojit, ztratí 35,8 miliardy

21. 12. 2010 – 14:14 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mnoha fotovoltaikům nevyjde byznys. Nestihnou se připojit, ztratí 35,8 miliardy
Fotovoltaici přičítají hlavní vinu za způsobené škody provozovatelům distribučních sítí ČEZ Distribuce či E.ON, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zhruba sedmina solárních elektráren v Česku bude po dvacet let čerpat výrazně nižší dotace než ostatní fotovoltaické zdroje. Do konce tohoto roku, což je datum, které výnosnější ceny zajišťuje, se totiž nestihnou připojit do sítě, píší v úterním vydání Hospodářské noviny.

"Jedná se o elektrárny o výkonu 250 megawattů," uvedl Blahoslav Němeček, místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle propočtů Hospodářských novin se provozovatelé těchto slunečních elektráren v průběhu 20 let připraví zhruba o 35,8 miliardy korun.

Fotovoltaici přičítají hlavní vinu za způsobené škody provozovatelům distribučních sítí ČEZ Distribuce či E.ON, které připojení k síti technicky zajišťují včetně časových termínů. Někteří solárníci viní "distribučky" ze záměrného zdržování, a dokonce hovoří o politických tlacích zejména na polostátní ČEZ. Čím více zdrojů totiž bude k síti připojeno později (za nižší výkupní ceny), tím méně si vyžádají státní podpory, popisují Hospodářské noviny.

Distributoři kritiku odmítají s tím, že jsou pod obrovským tlakem žadatelů o připojení, který je způsoben tím, že podmínky pro podporu solárních zdrojů změnil stát skoro ze dne na den. Podle odhadu ERÚ může být do konce roku připojeno celkem 1650 MW a v průběhu ledna a února oněch "znevýhodněných" 250 MW (dostanou dotaci 5,50 Kč za jednu KWh oproti 12,40 Kč). Od března výstavba dotovaných pozemních zdrojů skončí, píší Hospodářské noviny.

-Zdenek Michora,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články